Kore’den Sinoplu Gazilere Minnet ve Şükran..

kore2

Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından, 65 yıl önce Kore’de savaşan Sinoplu Kore Gazilerine övünç madalyası verildi. Törende ayrıca Kore gazisi Ali Can’ın torununa Kore Hükümeti tarafından eğitim bursu bağlandı.

 

Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin organizasyonunda Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanlığının ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonla Sinop’ta yaşayan Kore gazilerine Kore Gazilerine Övünç Madalyaları takdim edildi. Askeri Gazinoda gerçekleştirilen törene Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Güney Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Kurmay Albay Jooseng Han, Jandarma Ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Belediye Başkanı Baki Ergül, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih Keleş, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay M. Şükrü Tandoğan ve yönetim kurulu üyeleri, Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Özgen ile Başkan Yardımcısı Sabri Boztepe katıldı.
kore1
Törenin açılış konuşmasını  yapan Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Sabri Boztepe, tertiplenen organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Daha sonra söz alan Güney Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Kurmay Albay Jooseng Han ise konuşmasında gazilerimize duyduğu minneti ifade etti. Han, Türk gazilere yaptıkları fedakarlıkları sonsuza kadar unutulmayacaklarını belirtti. Açılış konuşmaları sonrasında Kore’de savaşan Hasan Özyörük’e Vali Çetinkaya ve Savunma Ateşesi Han tarafından övünç madalyası takdim edildi.
Güney Kore Cumhuriyeti tarafından yaptırılan ve Kore Savaşına katılan Türk Askerlerini tasvir eden heykelcikler Protokol üyeleri tarafından Gazilerimize takdimi ile devam eden tören savaşa katılmış olan Ali Can’ın torunu TOKİ Ortaokulu öğrencisi Eslem Can’a Kore Hükümetinin sağlayacağı eğitim bursuna ait belgenin Güney Kore Cumhuriyeti Ateşesi Jooseng Han tarafından teslim edilmesi ile sonlandı.
Share
Boyabat Gündemi hakkında 18239 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.