Artvin’de Sinoplu Korkusu….

SİNNOP1

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe’ye kurulmak istenen madene karşı yirmi yılı aşkın bir zamandır direnen Artvin Halkı, yargı kararlarına rağmen 6 ilden takviye edilen çevik kuvvet ve jandarma birlikleri, TOMA ve zırhlı araçlar eşliğinde Kafkasör Yaylası Cerattepe’ye doğru yola çıkması üzerine sokağa dökülmüş ve 20 Şubat 2016 Cumartesi günü Artvin İl merkezinde kitlesel yürüyüş ve miting kararı aldılar.

CERATTEPE MİTİNGİ İÇİN GELENLER ARTVİN’E ALINMIYOR.

Artvin Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine karşı yapılan mitinge katılmak için Sinop,İstanbul, Ankara, Trabzon, Bursa ve İzmit’in de aralarında olduğu çok sayıda ilden dün otobüslerle yola çıkan çevre gönüllüleri/yaşam alanlarını savunan yurttaşlar ve Artvinliler güzergah üzerinde bulunan her ilçe ve il girişlerinde GBT. (Genel Bilgi Taraması) işkencesi ile karşılaştılar.

Türkiye’nin dört bir yanından Artvin mitingine katılmak ve madene karşı destek olmak için gelenlerin kente giriş yapmalarına izin verilmezken polis ve jandarma Hopa-Borçka karayolunu Cankurtaran mevkiinde  ulaşıma tamamen kapattı. Yol üzerinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

SİNNOP3

SİNOP NKP VE GERZE YEGEP’TEN MİTİNGE KATILIM

Bugün Artvin’de yapılacak olan mitinge katılmak için dün gece saat 22.00’de bir otobüs ile yola çıkan 46 nükleer karşıtı  20 saatlik yolculukları boyunca Sinop’tan  Cankurtaran’a kadar 14  barikatta ve 14 kez GBT. uygulamasına sokularak adeta işkence yapıldı.

ŞANTİYE KURULMASI İÇİN ‘YER TAHSİSİ İZNİ’ YOK

Cerattepe’de vatandaşların tepkilerine rağmen polis ve asker eşliğinde madencilik faaliyeti için 2 gün önce şantiye kurmaya başlayan Eti Bakır A.Ş.’nin, ‘Yer tahsis izni’ olmadan ormanda çalıştığı ortaya çıktı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan Cerattepe’nin kapılarının dış dünyaya kapatıldığını belirterek, “Bunların her şeyleri sözde açıktı. Aslında her işleri karanlık, kirli ve yasadışı. İşlerini gizli, saklı ve gözlerden uzak yapmaya çalışıyorlar. Cerattepe’ye iki tane uyduruk konteyner koydular diye oraya yerleşebileceklerini düşünüyorlar ama bunu yapamayacaklar” dedi.

Cerattepe’de şantiye kurma çalışmalarının dün gazeteciler tarafından görüntülenmesinin ardından, Artvin Valiliği’nin aldığı karar gereği basının da bölgeye girmesi yasaklandı.

Cerattepe’deki şantiye bölgesine 3 kilometre mesafede barikatlarla yolu kapatan Jandarma ekipleri güvenlik gerekçesiyle basının da içeri alınmayacağını bildirdi. Bu arada Cerattepe bölgesi ile Mersivan Atabarı Kayak Merkezine çıkan yol da Atmaca mevkisinde polis tarafından kapatıldı. Kayak merkezine çıkmak isteyen vatandaşlara da izin verilmiyor.

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe’deki maden işletmesini  Özaltın Şirketi’nden devralan Eti Bakır A.Ş. 17-25 Aralık 2013 tarihinde yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında gündeme gelen “Milletin  …..  koyacağız”şeklindeki ses  tapelerinin (kayıtlarının)  iktidara yakınlığı ile bilinen CENGİZ HOLDİNG’in sahibi  işadamı Mehmet Cengiz’e ait olduğu iddia edilmişti.

SİNNOP2 SİNNOP4

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18316 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.