4 taneden 500 tane oldu!

wp-tims

Sinop’ta 5 yıl önce katıldıkları bir fuarda kızının isteğiyle 4 tavşan alan Yaşar Özdemir,sayılarının geçen yıllar içerisinde artması üzerine 20 dönümlük arazisini hayvanların yaşam alanı haline getirirken, emekli maaşını da tavşanların bakımına harcıyor.

Eşi Nebahat Özdemir ile Yalı Köyü Deliler Mahallesi’nde yaşayan 68 yaşındaki Özdemir, evinin bahçesinde sayıları 500’ü bulan tavşanların bakımını yapıyor. 

Yaşar Özdemir, yaptığı açıklamada, 5 yıl önce bir fuarda kızını kıramayarak 4 tavşan aldıklarını söyledi.Tavşanların hepsinin dişi çıkması üzerine komşularından bir de erkek tavşan aldığınıdile getiren Özdemir, “Yavruları olsun, onları sevelim istedik ama bir batında 12’ye kadar yavru doğurduklarını bilmiyorduk. O da yetmezmiş gibi doğumdan 32 gün sonra tekrar çiftleşiyorlar” dedi.

Tavşanların sayısının arttığını, bakımlarının zorlaştığını vurgulayan Yaşar Özdemir, “Bunun üzerine daha önce hayvan besiciliği yaptığım 20 dönümlük arazimi tavşanların yaşaması için ayırdım. Tavşanlar, her gün 150 balya yonca tüketiyor. Emekli maaşımı tavşanların bakımı için kullanıyorum ama o da yetmez duruma geldi. Yetkililerden ve duyarlı hayvan severlerden yardım bekliyorum” ifadelerini kullandı.

 “BİRİ GECE SES ÇIKARSA, YATAKTAN KALKIP YANLARINA GİDİYORUM”

Hayvanları çok sevdiğini, bu nedenle tavşanları doğal ortama bırakamayacağını bildiren Özdemir, bir tanesine bile zarar gelmesini istemediğini dile getirdi. Bazı geceler tavşanları yırtıcı hayvanlardan korumak için nöbet bile tuttuğunu belirten Yaşar Özdemir,Biri gece ses çıkarsa, hemen yataktan kalkıp yanlarına gidiyorum. İçimde o denli hayvan sevgisi var. Bu nedenle doğal ortama salmam söz konusu değil. Tek isteğim, tavşanların daha uygun bir yerde yaşamlarını sürdürmeleri” diye konuştu.

 “TAVŞANLAR ÇOCUĞUM GİBİ OLDU”

Özdemir, tavşanların güvenliğini sağlamak için arazisini telle çevirdiğini de anlatarak, “Bu hayvanlar artık çocuklarım gibi oldu. Sabahları kapıya gelirler, yemek için beni beklerler. Böyle bir durum söz konusu iken benim onları zarar görecekleri bir yere vermem veya bırakmam olacak iş değil.Eğer güvenli bir ortama yerleştirirsek, ailece gözümüz arkada kalmayacak ve huzura kavuşacağız” şeklinde konuştu.

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17614 makale
Boyabat Gündemi

11 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.