Son Dakika : Sinoplu Araştırma Görevlisi Rusya’da Gözaltına Alındı!..

adam

Trakya Üniversitesi, Rusya’da bulunan Edebiyat Fakültesi’nde görevli Araştırma Görevlisi Cemalettin Yavuz’un gözaltına alındığını bildirdi. Trakya Üniversitesi açıklamasında, Yunus Emre Programı kapsamında doktora tezi ve araştırma yapmak üzere Rusya Federasyonu’na bağlı Çuvaşistan’da bulunan Yavuz’un kanunsuz bir şekilde gözaltına alındığı belirtildi.

 

Yavuz’un durumuyla ilgili gerekli girişimlerin başlatıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ”Araştırma Görevlisi Cemalettin Yavuz, doktora tezi ile araştırma yapmak üzere bulunduğu Rusya Federasyonu Çuvaşistan Cumhuriyeti’nde, Çuvaş Devlet Üniversitesi bünyesinde düzenlenen Rusça kursuna devam ettiği için vize ihlali iddiasıyla mahkemeye çıkarılarak 5 bin Ruble para cezası, 5 yıl Rusya’ya giriş yasağı ve sınır dışı edilme cezalarına çarptırılmıştır. Yavuz, mahkeme sonrasında ayrıca gözaltında tutulmaktadır.

 

Hocamızın tutukluluk süresinin iki hafta olacağı belirtilmiştir. Konu ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosluğu olayla ilgili olarak takibatını sürdürmektedir. Trakya Üniversitesi olarak akademik çalışmalarını yapmak üzere Rusya’da bulunan bilim insanımızın kanunsuz şekilde gözaltına alınmasını kınıyor, üniversite olarak devletimizin tüm yetkili birimleriyle çalışarak hocamızın özgürlüğüne kavuşması için çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü belirtmek istiyoruz.”Sinop nüfusuna kayıtlı olan Yavuz’un bu yaz evlendiği bildirildi.

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17315 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.