Süleyman ÖZIŞIK Yazdı; AK Parti kaç milletvekili çıkarır?….

Son bir haftada 8 anket şirketi ardı ardına anketler yayınladı. Bazı a1052raştırma şirketleri AK Parti’yi yüzde 40 bandının altında, bazıları ise tek başına iktidar olma sınırında gösteriyor.

8 ankette en dikkat çekici bölüm, HDP ile MHP arasındaki kıyaslama… HDP – 6 ankette birinci, MHP – 1 ankette birinci, 1 ankette ise iki parti berabere görünüyor.

Yine anket sonuçlarına bakacak olursak CHP’de hatırı sayılır bir artış, HDP’de ise gözle görülür  bir düşüş var.

HDP’deki düşüşün nedeni, patlattıkları bombalar sonucu hayatını kaybedenlerin eksikliği olsa gerek!

Yayınlanan anket sonuçları gösteriyor ki tek başına iktidar hedefini AK Parti’den başka hiç bir parti konuşamıyor. Tamamının hedefi, AK Parti’nin oyunu daha da aşağı çekebilmek!

Diğer partilerin seçim sloganları üzerine bir kaç kelam edip sonra AK Parti’ye geçeyim izin verirseniz.

Kabul etmek gerekiyor ki AK Parti’nin 3 siyasi rakibi arasında CHP seçim vaatleri ve sloganlarıyla bir adım öne çıkıyor.

Kılıçdaroğlu’nun devlet terbiyesinden uzak söylemlerle, “Davutoğlu’nun o gizli görüşmede bana ne anlattığını anlatayım mı?” şeklindeki çiğliğini saymazsak, sürdürülen olumlu kampanya vatandaşa yaramaya başladı diyebiliriz.

AK Parti bu olumlu muhalefet karşısında nihayet bireysel ekonomik vaatleri sıralamaya başladı. Türkiye’nin özlediği muhalefet tarzı da buydu zaten.

MHP’ye gelecek olursak…

Anket sonuçları MHP’nin 1 Kasım’dan hemen sonra feci şekilde karışacağını haber veriyor. Yukarıda da yazdığım üzere MHP 6 anket sonucunda PKK’nın siyasi kanadı olan HDP’nin gerisinde görünüyor. Şayet anketler doğru çıkarsa Bahçeli için yolun sonu görünmüş olacak.

Kendi deyimiyle beyefendi uzun bir süre dinlenecek gibi görünüyor!

HDP’ye gelince….

Anketlerin tamamı HDP’yi baraj üzerinde gösteriyor. Ancak kişisel tahminimi soracak olursanız HDP’nin oyu yüzde 11 seviyelerinde olacak.

Nedenlerini şöyle sıralayayım.

Muhafazakar Kürtlerin 7 Haziran sonrası artan terör olaylarından HDP’yi sorumlu tuttuğu inkar edilemez bir gerçek. Selahattin Demirtaş’ın ortalıkta barış havarisi gibi dolaşması artık samimi bulunmuyor.

Son dönemlerde, “Biz sırtımızı PKK’ya dayamadık” demesi ise tam bir komedi. Demirtaş’ın bu hali, 40 kocaya varıp hala bakire olduğunu söyleyen iffetsiz kadının haline benziyor!

Türkiye’nin başına terör sorununu bela edip, o sorunun çözümü kendileriymiş gibi bir çaba içine girişmesi tam bir şark kurnazlığı.. Komşunun ineğini çalıp, “Kaybolan ineğini buldum” diyerek sahibine parayla satan eski dolandırıcılardan farkı yok!

Özellikle altını çizmekte yarar var.

Avrupa’da bir derginin çizdiği Hazreti Muhammed’e hakaret karikatürünün HDP’nin seçim afişinde kullanılması, Allah Resulü’nün “tecavüzcü” gibi gösterilmesi, bölgedeki inançlı kesim arasında ciddi bir infial yaratmışa benziyor.

Hal böyleyken önceki gün konuşan Demirtaş, adeta toplumun aklıyla alay ederek,“Biz iktidara geldiğimizde askere 1000 TL maaş vereceğiz”  şeklinde bir açıklama yaptı.

O askerler bankamatikten parayı çekmeye gittiğinde arkadan kalleşçe ensesinden vurdurmak için yeni bir tuzak düşünmüş herhalde!

Günahını almayayım.

Belki de sırtını dayadıkları kendi askerlerinden, yani dağdakilerden bahsediyor. Şayet bu düşüncedeyse Murat Karayılan’ı da Genelkurmay Başkanı yapar herhalde!

Gelelim AK Parti’ye…

Elimde bazı istitastikler var. Bu istatistikler AK Parti’nin, çok küçük oy oranlarıyla milletvekili çıkaramadığı bölgeleri kapsıyor. AK Parti’deki çalışmalar bu istatistikler üzerinden yürüyor.

Detayını anlatayım.

Mesela; İstanbul 3. Bölge’de 3484 oyla 14. milletvekili çıkarılamamış.
Samsun’da 1033 oy eksik olduğu için 6. milletvekili dışarıda kalmış.
Diyarbakır’da 6111 oy daha alırsa 2. milletvekili, Erzincan’da 1927 oy alırsa, 2. milletvekili, Sivas’ta 1995 oy alırsa 4. milletvekilliğini alıyor.

Uşak’ta 16.324 oy daha alırsa 2 milletvekili çıkarıyor. Aksaray’da 4605 oy daha alırsa 3 milletvekili çıkarıyor. Gümüşhane’de 505 oy ile 2 milletvekili çıkarıyor. Van 4249 oy daha alsa 2 milletvekili, Ağrı’da 5089 oy ile 1 milletvekili, Ankara 2. Bölge’de 10207 oy ile 9. milletvekilini alıyor.

Yani anlayacağınız mesele yüzde 43 – 44 meselesi değil. Ortalama 400-500 bin oy bile AK Parti’ye 18 milletvekili kazandırabilir.

Hatırlayacağınız üzere 7 Haziran Genel Seçimleri’nde 1 milyon 326 bin 434 oy geçersiz sayıldı. Kimi tepki oyları, kimi ise seçim pusulasındaki karmaşa nedeniyle geçersiz olan bu oyların yarısı bile AK Parti’nin 290 milletvekili sayısını bulmasına yeter.

Kısacası 1 Kasım sonrasında AK Parti yeni bir zafer kazanırsa kimse şaşırmasın!

Kaynak:İnternet Haber

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17609 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.