Sinop’u Karıştıran, Nureddin Yıldız Hoca Konferansı İzinsiz Çıktı….

wp-tims

12 Mayıs Perşembe günü Sinop’ta “ Bu zamanın sabrı “ adı altında bir konferans vermeyi planlayan fakat Sinopluların tepkisi sonucunda konferans veremeden şehri terk eden Sosyal doku vakfı başkanı Nurettin Yıldız’ın Sinop’a gelişini afiş duyurusu ile yapan İHH Sinop şubesinin; afişte Gençlik ve spor bakanlığı logosu ile diyanet işleri Başkanlığı’nın kurumsal logolarını da izinsiz olarak kullandıkları ortaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak bugün “ Bilgi notu” adı altında bir açıklamada bulunan Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya gençlik hizmetleri ve spor il Müdürlüğü’nün bu konferans ile ilişkisinin  sadece konferans salonun ücretli kiralanması ve yine aynı afişte bulunan Diyanet işleri başkanlığı ilişkisinin de Nurettin Yıldız’ı davet eden İHH Sinop şubesinin il müftülüğünden konferans öncesi ilahi gurubunun gösteri talebinden ibaret olduğunu belirtti.

 

İŞTE VALİ ÇETİNKAYA’NIN AÇIKLAMASI

B İ L G İ   N O T U

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Sinop Şubesi12/05/2016günü 20.30 ile 22.30 saatleri arası Atatürk Kapalı Spor Salonunda İlahiyatçı Yazar NurettinYILDIZ tarafından“ Bu zamanın sabrı ” konulu konferansverileceğini bildirilmiş ve bildirim üzerine konferansla ilgili gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır.

12.05.2016 günü saat 18.40 da   Nurettin YILDIZ ‘ı  protesto etmek amacıyla İlimiz Uğur Mumcu Meydanında Sinop Barış ve Demokrasi Platformu organizesinde  bir basın açıklaması yapılmış ve açıklama sonrası grup Dr. Ahmet ÖRS caddesi üzerinden Atatürk Kapalı Spor Salonuna, yolu trafiğe kapatarak yürümüştür. Yürüyüş sırasında Atatürk Kapalı Spor Salonu yakınında oluşturulan kapama noktasına gelindiğinde, Polis bariyerlerini aşarak Atatürk Kapalı Spor Salonuna yönelmişler ancak giriş merdivenlerinde polisce durdurulmuşlardır.

Bu durum üzerine İl Emniyet Müdürümüz hemen olay yerine gitmiş ve bu şekildeki bir protestonun hukuksuz olduğu ve bir an önce dağılmaları konusunda kendileri ile  görüşme yapılmış, görüşmeler devam ederken saat 20:00 civarı, konferans başlamadan yarım saat önce organizasyonla ilgili salon kiralama işlemini yapan İHH Teşkilatlanma Başkan Yardımcısı Bekir ÖĞÜN salon kiralama işlemi yapan kamu görevlimizi arayarak konferans programını iptal ettiklerini bildirmişlerdir. Konferansın iptal olduğunu öğrenen gerek dinleyici grup gerekse protestocu grup bir sürelik bekleyişin ardından olaysız bir şekilde kendiliğinden dağılmışlardır.

İHH genel merkezi tarafından konferansın iptal edilmesinin ardından Ayancık İlçesinden Sinop’a hareket halinde olan konuşmacı iptal kararı sonrası Sinop’a hiç girmeden doğrudan Samsundaki uçuşu için Samsun İline hareket etmişlerdir.

Uğur Mumcu Meydanındaki basın açıklamasından sonra Atatürk Spor Salonuna kadar olan yolu kapatarak yürüyüş yapan gruplarla ilgili 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet ve ayrıca Atatürk Kapalı Spor Salonu önünde Emniyet tedbiri alan polislere yönelik davranışlarıyla ilgili Polise Direnmeye  Kasten Yaralama olaylarından adli işlem başlatılmıştır.

Söz konusu organizasyon İHH Sinop Şubesinin bir organizasyonu olup, organizasyonla ilgili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ilişkisi ücreti mukabili Atatürk Kapalı Spor Salonunun kiralanmasından ibaret olup, İl Müftülüğünün ilişkisinin düzenleme komitesinin, Müftülüğümüzün ilahi grubunun da konferans öncesi ilahileriyle programa katılması talebi ile ilgilidir. 

Kamuoyuna duyurulur.

 

 

            Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA

                                                                                                   Sinop Valisi

Kaynak: Halk Sesi..

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18326 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.