Sinop’ta Selanik Caddesi Açıldı.

Sinop Korucuk Mevkiinde bulunan caddenin açılışına Sinop Valisi Dr.Mustafa Özarslan ile birlikte Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan başta olmak üzere Sinoplu mübadiller ve vatandaşlar katıldı.  

Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Aral, caddenin yapımında ve törene katılanlara teşekkür ederek caddenin Sinop’a hayırlı olması dileğinde bulundu.

Ardından konuşma yapan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin 100.yılı etkinleri kapsamından kentimizde iki ana caddeye bizim için anlamlı olan iki tarihin ismini vermiştik. Bir tanesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal kurtuluş savaşını başlatmış olduğu 19 Mayıs tarihiydi bir tanesi de yine Ulu Önder Atatürk’ün kentimizi ziyaret ettiği 15 Eylül tarihiydi. Biz bu iki tarihi Sinop’ta iki görkemli, güzel caddeye ismini verdik. Bunda da İstanbul’daki Vatan ve Millet caddelerinden esinlendik. Bunun akabinde sayın başkan Ulu Önderimizin doğduğu kentin isminin bu kentte bir caddeye verilmesinin kenti daha da güzelleştireceğini daha da anlam kazanacağını bizden talep etti. Bizde kendilerinin talebini belediye meclisimize taşıdık ve oy birliğiyle bu caddemize Selanik Caddesi vermek kararını aldık. Bugün de bunun açılışını yapacağız” dedi.

Törende konuşan Sinop Valisi Dr.Mustafa Özarslan, “Milletlerin çok değişik özellikleri vardır. Özellikle büyük milletlerin farklı özellikleri vardır. Biz de büyük milletlerden bir tanesiyiz. Bizim milletimizin en büyük özelliklerinden birisi kendine hizmet edeni unutmaması, vefalı olması. Selanik 1400’lü yıllarda fethediliyor. 1400’lü yıllardan 1900’lü yıllara kadar milletimiz barış ve huzur içerisinde orada yaşıyor. Balkan savaşıyla beraber Osmanlı Devleti büyük bir coğrafyayı kaybetmesiyle oradaki insanlarımız, atalarımız büyük bir sıkıntı yaşıyorlar. Bu sıkıntılardan dolayı Anadolumuz gerek güneyden gerek kuzeyden, doğudan böyle sıkıntı yaşayan bütün kardeşlerimiz için bir kucak. Böyle bir coğrafyada yaşıyoruz” diye konuştu.

Törene katılanlar arasında Sinop Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner,  İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, siyasi parti temsilcileri, belediye başkan adayları hazır bulundular.

Havva Aksu

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18195 makale
Boyabat Gündemi