GER-SES’den ihtiyaç sahiplerine yardım eli…

Gerze’de yaklaşık 2 yıldan bu yana faaliyetlerine devam eden Gerze KültürSanatEğitim ve Spor Derneği, ilçede yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere yardım ediyor. Son olarak dernek binasında hazırlanan ve içerisinde makarna ve çorbalık ürünlerin bulunduğu 2 bin paket gıda yardımı ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Kuruldukları günden bu yana ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmaya çalıştıklarını ifade eden GER-SES Başkanı Bülent Eryılmaz, düzenlenen son etkinlikte yaklaşık 2 bin paket çeşitli makarna ve çorbalıkların ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını, gelecek hafta ise 2 bin 500 paketin daha dağıtımını gerçekleştireceklerini söyledi. Eryılmaz; “Bizim derneğimiz bu hayır işlerinde toplanan yardımların Anadolu’da değişik ilçelerde dağıtılması için ağa dahil olmuş durumdayız. Onun için her hafta her ay bize dağıtılmak üzere gönderilen değişik giyecek yiyecek gıda maddelerinin dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bunun siyasi herhangi bir içeriği yoktur.

Tamamen 1,5 – 2 yıldır kurulu olan GER-SES’in üzerinden Gerzeli yoksul, işsiz, yardıma muhtaç hemşehrilerimize yardım amacı gütmektedir. Ben ve diğer bütün arkadaşlarım gönüllü olarak bu işi yapmaktayız. İnşallah çeşit çeşit çok değişik yardım malzemeleri bize ulaşır, bizde Gerzelilerle buluştururuz” dedi.
Yardım organizasyonunun işleyişi hakkında da bilgi veren GER-SES Başkanı Bülent Eryılmaz; “Sistem şu şekilde işliyor ya bir parasal anlamda yardım organizasyonlarına, gıda bankalarına, büyük kuruluşlara yardım yapan kuruluşlar oluyor yada çeşitli gıda satışı yapan firmalar gıda yardımında bulunuyorlar. Büyük miktarda binlerce koli onlara bağlantı yapıyorlar yada giyecekleri aktarıyorlar. Bu kuruluşlarda Anadolu’nun değişik yerlerindeki güvendikleri derneklerin üzerinden kendileri bu dağıtımları gerçekleştiriyorlar. Her şey imza karşılığında tek tek kontrol edilerek yürütülüyor yukarıdan aşağıya. Biz bize gönderilen malzemelerin kimlere dağıtıldığını listelerle yukarıya aktarıyoruz. Bize onların gönderdiklerini de kendi dernek kaydımızla girişlerini gerçekleştiriyoruz. Sistem bu şekilde yürüyor. Yani bir iyilik organizasyonu söz konusu. Bu anlamda 3-4 çeşit değişik organizasyon yapısı var. Gıda bankası, gıda merkezi gibi. Bizde bunlarla rastlaştıkça akredite olmak için onların uzantısı olabilmek için müracaatta bulunuyoruz. Bizi de denetliyorlar kontrol ediyorlar. Güvenilir buldukları içinde bizi yetkilendiriyorlar, bizde dağıtımını yapıyoruz. Birden çok organizasyon var, her kuruluş ile temas halindeyiz. 

RAMAZAN KOLİSİ VE AYAKKABI DA DAĞITILACAK
Bugün Gerze’de yardım dağıtımımızı Cuma günü yaptık ama bunun dışında sosyal yardımlaşmadaki ihtiyaç sahiplerine ulaşabilirsek onlara da yine Ramazan kolilerimiz var dağıtılmak üzere gelen. Onları da adreslerine bırakacağız. Giysileri de muhtemelen bir yer bulacağız, bir mağaza haline getirip ihtiyaç sahiplerinin o giysileri almasını sağlayacağız. Tabi bir ayakkabı beklentimiz var, 800 çift erkek- kadın – çocuk karışık olarak ayakkabı bekliyoruz, onları dağıtacağız. Biz zaten Gerze’de bunları yaptık. Gerze’nin eskileri bizleri tanırlar, biz yardım işlerini hep yapagelen insanlarız. Bundan sonrada sadece yardım işine ilişkin olanı yapacağız. 
Bugün gerçekleştirdiğimiz gıda yardımı içinde değişik makarna ve çorbalık çeşitleri vardı. Yaklaşık 2 bin paketin dağıtımını gerçekleştirdik. Önümüzdeki haftada depoda yaklaşık 2 bin – 2 bin 500 paketin dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bu sefer makarna vardı bir dahaki sefer onu Gerzelilerle buluşturacağız” diye konuştu.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18195 makale
Boyabat Gündemi