Sinop’ta Kore Gazilerine 66 Yıllık Vefa…

kore08

Kore mücadelesi için 66 yıl önce Sinop’tan çıkarak hiç bilmedikleri bir coğrafyada Korelilerin yanında canlarını verme pahasına savaşan Sinoplu Kore Gazileri, Sinop Üniversitesi öğrencileri ve Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jijoon Kim ile buluştu. Buluşmada gaziler o günlere dair anılarını paylaştılar. Sinop Üniversitesi Şehit Yakınları ve Gaziler Öğrenci Kulübü tarafından Kore Savaşı’nın 66. yıl dönümü münasebetiyle program düzenlendi. Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SÜBİTAM) Prof. Dr. İsmet Berer Konferans Salonu’nda düzenlenen programda öğrenciler, Sinoplu Kore Gazileri ile buluşarak, o günleri birinci ağızdan dinleme imkanı buldular.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Güney Kore Milli Marşı da çalındı. Programın açış konuşmasını yapan Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jijoon Kim, Türkiye’yi kardeş ülke olarak gördüklerini ve bu programda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Daha sonra Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı ve Sinop Üniversitesi Şehit Yakınları ve Gaziler Öğrenci Kulübü Akademik Danışmanı Okutman Sabri Boztepe yaptığı sunumda, Kore Gazileriyle söyleşi yaparak, Kore Savaşı’nı anlattı.

Boztepe, kayıtlara göre Kore Savaşı’na Sinop İlinden 130 askerin katıldığını, bunlardan 3 tanesinin esir, 11 tanesinin de şehit düştüğünü, şehitlerden 3 tanesinin Pusan Şehitliği’nde diğerlerinin Kore Dağları’nda yattığını belirtti.

kore09

Programda Güney Kore Büyükelçiliği tarafından dört Kore Gazisi torununa yapılan eğitim yardımları, Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jijoon KİM tarafından takdim edildi. Ayrıca Sinoplu İşadamları Derneği’nce alınan tekerlekli sandalyeler Dernek Başkanı Rafet Orhan tarafından Sinoplu Kore Gazilerimize teslim edildi. Duygu dolu anların yaşandığı program, kara kalem portreleri ve heykelciklerin, protokol üyeleri tarafından Sinoplu Kore Gazilerimize takdim edilmesiyle sona erdi.

kore01

Programa Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak, Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jijoon Kim, İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih Keleş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Aslan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Teşkilat Başkanı Selahattin Gürbıyık, Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kıbrıs Gazisi Mehmet Özgen, Sinoplu İşadamları Derneği Başkanı Rafet Orhan, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Yetkilileri, Üniversite Akademik- İdari personeli, Sinoplu Kore Gazileri ve aileleri ile öğrenciler katıldı.
kore04
kore03 kore02 kore05 kore06 kore07

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18198 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.