Sinop’ta Hızmalı Genç kız Sınava Alınmadı, Peki Şimdi Ne Olacak?……

Açık Öğretim lisesi sınavına girmek isteyen Özlem Yalçın isimli vatandaş, Seydi Ali Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gitti. Sınava girerken yapılan kontrollerde, Yalçın’a burnunda hızma olduğu için sınava alınamayacağını ve hızmayı çıkartması gerektiği söylendi.

Sınava giremeyen Özlem Yalçın isimli vatandaş olan biteni şu şekilde anlattı; ‘Girişe yazı asmışlardı yüzük, küpe, broşlar çıkarılmalı diye, bende yazıyı görüp küpelerimi yüzüğümü çıkardım cebime koydum. Arama sırası bana geldi, görevli daha aramadan burnundakini çıkar dedi. Bende çıkmadığını söyledim, hatta gösterdim. Çıkmıyorsa girmeyeceksin dedi. Açıklamaya çalıştım ama dinlemedi hatta sırada diğer bekleyenler de sese geldi, nasıl ya falan diye onlarda şaşırdı. Ben açıklama yapamam müdür bey gelir birazdan açıklama yapar dedi. Sırada bekleyenlere ben tabi o arada iyi ama çekmiyor diye hala anlatmaya çalıştım dinlemedi. Anlatmama izin bile vermedi, giremezsin diye kestirip attı. Bende sınavıma giremedim’

ÖSYM de uygulanan kurala göre;

‘Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz, her türlü müsvedde kağıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar sınav binasına kesinlikle alınmayacağı belirtilmiş.Ancak; Açık Öğretim Sınavlarında bu zamana kadar hızma için sınava alınmama vakası hiç olmamış.

2 YILDIR BU ŞEKLDE SINAVA GİRİYORUM!

Öte yandan yaşadığı olaya tepki gösteren Özlem Yalçın; ‘Burnumdaki hızma ile iki yıldır aynı sınava giriyorum. Yılda üç sınav oluyor, iki yılda altı sınav. Dönemlerin hepsini ele aldığımızda ise, toplamda on sekiz kez sınava girdim. Kimse burnundaki hızmayı çıkar demedi.

 

İğne hızmadan Tehlikelidir!

Burnundaki hızma yüzünden sınava alınmadığını ve haksızlığa uğradığının  altını çizen Yalçın; Haksızlığa uğradım, bir hızmanın sınav sistemine ne gibi zararı olabilir? Metal eşyaların alınmaması ileri sürülüyor. Başörtüsünde bulunan iğneler metal eşya değil mi?. Kesinlikle onlara da engel olunmasın, yanlış anlaşılmak istemiyorum ama, güvenlik içinse eğer, iğne hızmadan daha tehlikeli bir metal eşyadır. Haksızlığa uğradım ve hakkımı sonuna kadar arayacağım’ dedi.

Kaynak: Ajans Sinop

 

 

 

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18250 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.