Sinop’ta Gazeteciler Organ Bağışında Bulundu…

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nde organ bağışı sorununa farkındalık amacıyla toplu olarak organ bağışında bulundu.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti, farkındalık yaratmak amacıyla anlamlı bir etkinliğe imza attı. Sinop Kültür Merkezinde düzenlenen törende yönetim Kurulu Üyesi Gazeteciler “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nde organ bağışına dikkat çekmek amacıyla organ bağışında bulundu.  “Can Ol, Yaşat Ki, Yaşa” sloganı ile gerçekleştirilen organ bağışı etkinliğine Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can ve Türk Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve çok sayıda protokol üyeleri katıldı.

Programda konuşan Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can; “1 ünite kan 3 tane can demektir. Yani 3 ayrı insanda farklı bir şekilde değişik insanlarda kullanabiliyor. 3 tane hastanın ihtiyacını görebiliyor. Bunu başardığımız gibi aynı şekilde, Türkiye’ye de özellikle Türk kök oluşturmak noktasında Türk Kızılay’ı ve Sağlık Bakanlığımız işbirliği ile kolları sıvadık. Bugün geldiğimiz nokta itibari ile Türk kökteki toplam dolar sayımız 4 yüz 5bin 880 bine ulaştı.”dedi.

Sinop İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan ise; “10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyor ve bu anlamlı günde organ bağışı gibi önemli olan bir konuda bir araya gelmemiz noktasında emeği olan sizlere şükranlarımı sunuyorum. Malumunuz organ bağışı hayatta iken organlarınızın bir kısmını veya tamamını başka hastaların tedavisine kullanmak üzere vasiyet etmektir. 18 yaşını doldurmuş olan ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarını bağışlayabiliyor. Ancak bağış yapılmış olsa bile ailemizin onayı olmadan organ bağışı mümkün olmuyor. Dolayısıyla bugün yapılan program gerçekten çok anlamlı ve önemli.” Dedi.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel ise; “Ülkemizde halen 24 bin 935 nakil bekleyen, 342 bin 500 dolayında da bağışçı bulunmaktadır. Organ nakli için sadece yoğun bakım ortamında beyin ölümünün tıbben gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenledir ki, bu bağışçı sayısı organ bekleyenler açısından umut olamamaktadır. İnsanlarımızın çok büyük bir bölümünün organ bağışından yana olduklarını ancak günlük koşturmacalar arasında gündemlerine alamadıklarını gördük. Yasalarımız toplu bağışa karşı değildir. O halde günlük uğraşları arasında 2 dakikalık bir formu dolduramayanlara biz gidemezmiyiz acaba dedik. Salonumuzda bulunan tüm duyarlı siz dostlarımıza şükran ve teşekkürlerimi sunarken arkadaşlarımız 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyorum.” Dedi.

Konuşmalardan sonra Türk Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci tarafından Organ Bağışı ile ilgili sunum yapıldı. Yapılan sunumun ardından Türkiye Organ Vakfı Uluslararası Karikatür sergisi de açıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18195 makale
Boyabat Gündemi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.