Sinop Üniversitesi 8. Bahar Şenlikleri kapsamında İskele Meydanı’nda flyboard gösterisi düzenlendi. Yaşanan terör olayları nedeniyle müzikli programların iptal edildiği şenlikte, flyboard gösterisi, aşıklar atışması ve film gösterimi yapıldı.
Vali Yasemin Özata Çetinkaya, Belediye Başkanı Baki Ergül ve diğer ilgililer, etkinliği gemiden takip etti. İskele Meydanı’nda Flyboard gösterisi yapan sporcular, denizde açtıkları Türk bayrağını Vali Çetinkaya’ya verdi. Yaklaşık bir saat denizde çeşitli koreografiler sergileyen sporcular, beğeniyle izlendi. Vali Çetinkaya, yaptığı konuşmada, Sinop Üniversitesinin kentine değer katmaya devam ettiğini söyledi. Şenliğin, vatandaşlarla iç içe yapılmasının güzel bir uygulama olduğunu vurgulayan Çetinkaya, “Üniversitemizin kentin insanıyla kaynaşması bakımından yapılan şenliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü burada üniversitemiz ile halkımız iç içe. Gösterileri ilgiyle izledik. Sanıyorum vatandaşlarımız da çok beğendi. Emeği geçenlerini kutluyorum.” dedi. Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın ise yaşanan terör olaylarına değindi.
Terörün amacına ulaşmaması için içleri buruk olsa da şenliği iptal etmediklerini dile getiren Dalgın, etkinliğe gösterdikleri ilgi dolayısıyla Sinoplulara teşekkürlerini sundu.
Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community will probably be grateful to you.
My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t believe just how much time I had spent for this information! Thank you!
ГГУ имени Ф.Скорины
Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? With thanks
Hi friends, its impressive post regarding teachingand completely explained, keep it up all the time.
I think the admin of this site is actually working hard in favor of his site, because here every data is quality based information.
Thank you for some other magnificent article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.
Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!
Good article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.
No matter if some one searches for his necessary thing, so he/she desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.
Автомойка самообслуживания под ключ – это современное решение для максимально выгодного бизнеса. Без перерывов и выходных, 24/7 для клиентов.
Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided bright transparent concept