SİNDEF Genel Başkanı Hasan Dalkıran; Milletimiz isterse siyasete girebilirim…

Merkezi İstanbul’da bulunan Sinop Dernekleri Federasyonu (SİNDEF) Genel Başkanı Hasan Dalkıran, SİNDEF kurucu başkanı Nihad Önder, SİNDEF Yönetim Kurulu Üyeleri Orhan Mert ve Cem Özdemir’in  katıldığı basın toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

FARKLI KULVARDA HİZMET İSTENİRSE SİYASETE GİREBİLİRİM
Gazetecilerin ‘siyasete girmeyi düşüyormusunuz?’ sorusuna delegelerimiz, arkadaşlarımız dernek başkanlarımız, hemşehrilerimiz farklı bir kulvarda hizmet yapmanı istiyoruz derlerse ilerleyen günlerde olabilir diyen SİNDEF Genel Başkanı Hasan Dalkıran; “ Siyaset yönünde Sinop Dernekleri Federasyonumuzun dernek başkanları ve delege arkadaşlarımız 600 delege bizleri seçiyorlar. Kurumumuza bağlı 100 resmi derneğimiz var, tabi ki SİNDEF tüm milletimizi  temsil eden bir kurumdur. Bize bu bayrağın emanetini teslim eden arkadaşlarımız, delegelerimiz, dernek başkanlarımız ve hemşehrilerimiz ‘kardeşim sen bugüne kadar güzel hizmetler sağladın, bizlere güzel hizmetler vermeye devam edeceğine inanıyoruz’ dedikleri zaman bizde bu emaneti teslim alıyoruz. Ama farklı bir kulvarda hizmet yapmanı istiyoruz derlerse, yanımızda olurlarsa tabi ki bunlar ileriki günlerde olabilir. Yani amaçlar hedefler olmalı, çünkü neticede dernek başkanı da hizmet eder, siyasetçide bir hizmet için siyaset yapar. Bir restaurant açarsınız bu da bir hizmettir. Ama önemli olan imkanlar dahilinde ve milletimizin vermiş olduğu destekler neticesinde toplum doğru olan insanlara hizmet yapması açısından inanıyorsa bizde bu doğrultuda milletimizin sonuna kadar yanındayız”. 

HAYALİM SİNOP’UN TURİZM KENTİ OLMASI 
İlerleyen günlerde milletimiz bize farklı bir görev verirse benim hayalim Sinop’u bir turizm kenti haline getirmek diyen SİNDEF Genel Başkanı Hasan Dalkıran sözlerini şöyle sürdürdü; “Çünkü bizim Sinop’umuz bir Bodrum’dan, Antalya’dan bence daha güzel. Sadece Sinop’a katkı sağlamak yönünde buraya oteller getirilmesi lazım. Çünkü şuanda mevcut olan otellerimiz dışarıdan gelen vatandaşın talebini karşılamıyor. Turizm işi yapan çok arkadaşlarımızla görüşüyoruz diyorlar ki ‘Biz Sinop’a uğramadan Samsun’a geçiyoruz’. Veya uğruyoruz diyorlar kalacak yer olmadığını söylüyorlar. Bu konuda da bir çalışma yapmamız lazım. Bu konuda siyasetçiler, STK’lar ve iş adamlarımızla beraber bu konuda bir çalışma gerçekleştirmemiz lazım. Çünkü Sinop hepimizin.  Evet sanayileşme olacaktır ama asıl üniversite kenti ve turizm kenti haline getirmek lazım. Burada basınımıza, STK’lar olarak bizlere, iş adamlarımıza ve özelliklede siyasetçilere çok iş düşüyor. Bu konuda inşallah bu hizmetleri de yapmak bizlere nasip olur. 

SİNOPLULAR, İSTANBUL’DA YÖNETİLEN DEĞİL YÖNETEN KONUMUNDA OLMALI
İstanbul’da yaşayan Sinopluların nüfusu itibariyle İstanbul’da artık yönetilen değil, yöneten konumunda olması gerektiğini vurgulayan Dalkıran; “Bugün İstanbul’da iki milletvekilimiz var, Sinop’ta da iki milletvekilimiz var. İstanbul’da nüfusa göre en az dört milletvekilimiz olması lazım. İstanbul’daki nüfusa göre en az  4-5 belediye başkanı olması lazım Sinoplular nezdinde. Hemşehrilerimizin günlük olarak yüze 40 -50’si, çocuklarımız, gençlerimiz okullardan üniversitelerden mezun oluyorlar ama iş konusunda özellikle son zamanlarda sıkıntılar yaşanıyor. Bunlardan biride tüm illerden olduğu gibi bizim hemşehrilerimiz. Çok büyük paramız olabilir ama  siyasetin belirlediğini hepimiz biliyoruz. Bunun için özellikle Sinoplular yönetilen değil yöneten durumuna hep beraber getirmemiz lazım. Ben bununla ilgili milletimizle birlikte üzerime ne düşüyorsa tüm gayretimle yapmaya ve destek olmaya devam edeceğim. Allah bizlere her şeyin en güzeli en hayırlı olması gerekeni nasip ederde milletimiz için inşallah bizlerde milletimize daha güzel hizmetlerde yaparız” dedi.  

SİNOP’A ŞUBE AÇMAYI ŞİMDİLİK DÜŞÜNMÜYORUZ
SİNDEF olarak Sinop’ta şimdilik bir şube açmayı düşünmediklerini ifade eden Hasan Dalkıran; “Kurumumuzun temsiliyet noktasında biz zaten Sinop’tayız, bizim aynı zamanda burada Sanat Kültür Derneği’miz var kurumumuza bağlı. Tekrar Sinop’ta şube açmak gibi bir düşüncemiz yok. Bizim reklamla işimiz yok, kurumumuz zaten her yerde. Neticede bende vatandaşımızın bir telefon kadar yakınında olan bir kardeşleriyim, hemşehrileriyim. Zaten hemen Gelincik’te işyerim var Orman Müdürlüğünün hemen karşısında Dalkıran Su arıtma onun için Sinop’ta  bir şube açmayı şuan için düşünmüyoruz. Kurumun şubesinin açıldığı takdirde o bayrak oraya takılırsa o aktifliğin devam etmesi lazım, hizmetlerin orada devam etmesi lazım. Bizden sonraki arkadaşlarımızda o şubeleri aktif olarak devam ettirmesi gerekiyor. Bundan dolayı gereğinin olmadığını düşünüyorum o anlamda” diye konuştu.      
 

KAYNAK: VİTRİNHABER

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18183 makale
Boyabat Gündemi