Nasa’nın Sinoplu Mühendisine Memleketinde Yoğun İlgi

nas

NASA’nın ‘Orion’ isimli yeni uzay aracının tüm piroteknik donanımlarının sorumlu mühendisliğini yapan Mühendis Sırrı Oğuz, ziyaret ettiği memleketinde büyük ilgi gördü.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) insanoğlunu uzaya taşıyabilecek yeni projesi ‘Orion’ uzay aracının tüm piroteknik donanımlarının sorumlu sistem mühendisliğini yapan Mühendis Sırrı Oğuz, ziyaret ettiği memleketinde büyük ilgi gördü.

NASA’NIN SİNOPLU MÜHENDİSİ

Geçen yıl ilk deneme uçuşunu gerçekleştiren uzay aracı ‘Orion’ projesi ile ilgili çalışmalarıNASA‘da çalışan tek Türk mühendis olarak Mars’la ilgili çalışmaları yürüten 5 kişilik ekip içinde yer alan Sinoplu mühendis Sırrı Oğuz, memleketinde hemşerileriyle hasret giderdi.

 

“BENİ MARSA GÖNDER”

Sinopluların ‘Aşık Dayı’ olarak tanıdığı Cemal Öz isimli bir vatandaş, Şehir Kulübü parkında çay içerken gördüğü mühendis Sırrı Oğuz’a, “Sırrı Bey, Mars’ta su da bulunmuş. İlk Türk insanı olarak beni Mars’a gönderebilir misiniz?” dedi. Mühendis Oğuz, bu isteğiNASA yetkililerine ileteceğini söyleyerek, “NASA, 4 yıl içerisinde ikinci uçuşu yine insansız olarak gerçekleştirecek.” dedi.

MARS’A İLK İNSAN 2021’DE

Oğuz “2021 yılında yapılması beklenen üçüncü test uçuşunun ise 2 astronot ile yapılması planlanıyor. 1972 yılında ‘Apollo‘nun fırlatılmasının ardından astronotlar ancak dünyanın birkaç yüz kilometre ötesine geçebilmişti. Şimdi tüm çalışmalar Mars’a gitmeye yönelik ‘Ares I’ ve ‘Ares V’ iniş araçları geliştirmek için.” diye konuştu.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18321 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.