Kış Aylarının Vazgeçilmezi Tirit Sezonu Açıldı…

kis-aylarinin-vazgecilmezi-tirit-sezonu-acild-7964744_x_o

Havza ve bölgesinde kış aylarının vazgeçilmezi olan tirit sezonu açıldı. Havza Belediyesi tarafından düzenlenen sezonun ilk tirit gecesi Samsun ve Havzalı davetlilere ikram edilerek start verildi.

Havza Belediyesi tarafından özel bir restoranda düzenlenen kış aylarının vazgeçilmezi olan tirit açılış gecesine Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye BaşkanıMurat İkiz, Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar, Havza ve Köylerini Sevenler Derneği Başkanı Ahmet Güngör, Havza 25 Mayıs Derneği Başkanı Osman Teber, protokol üyeleri ve sivil toplum kurumlarının temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, kaz tiritinin bölgesel bir ürün olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Uzun uğraşlar sonucu bölgemiz adına kaz tiritinin patentini aldık. Kış aylarının vazgeçilmezi tirit Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘Samsun Kaz Tiridi’ adı ile patentlendi ve tescili yapıldı. Tirit kazların asılması ile yapılır ve yaklaşık 3-4 saat sürer. Tiritteki asıl amaç yemek değil. Uzun kış gecelerinde sıcak dost ortamları kurmaktır. Bu geleneği tanıtmak için 11yıldır Samsun başta olma üzere İstanbul’da tirit geceleri düzenledik. Avrupa’da farklı şehirlerde tirit gecesi düzenlemekteyiz.”

Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, “Birçok yerde tirit yapılmakta. Fakat Havza’da yapılan tirit gerek yapılışı, gerek sunumu ile farklılık göstermekte. Bölgemizde turizmde farklı bir damak tadı olarak öne sürebileceğimiz yemeklerden biridir tirit. Sayın Başkanım ve ekibi Tirit’i ve ilçemizin tanıtımı için önemli çalışmalar yapmakta. HavzaKaymakamlığı’nda kaz yetiştiriciliği ve işlenmesi ilgili proje hazırlığındayız.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından davetlilere tirit ikram edildi.

 

Boyabat Gündemi hakkında 16632 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.