Keskin Kalem Mustafa Eker Yazı ; Yeni Türkiye Düzeni…..

image
Dengeler yeniden şekilleniyor…
CHP ile başlayan MHP ile zirve yapan  ve  AKP ‘!de beklenmeyen kongre süreci kulisleri bir kez daha hareketlendirdi…
Aslında oyunun tek kurucusu var…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan…
Bütün bu süreç neyi ifade ediyor?
Baskın bir erken seçim olabilir mi?
Bana göre erken seçim kapı da…
Başkanlık sistemine giden yolda, risk almak istemeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliği için referanduma  götürecek 330 oyunu bulsa bile  anket şirketleri başkanlık sisteminin halktan gerekli desteği alamayacağını belirten anket çalışmaları erken seçimi gündeme sokmuştur.
Halkın yapılacak bir referandumda başkanlık sistemini reddetmesi  halinde tamamen gündemden çıkacak ve bir daha gündeme getirilmesi o kadar kolay  olmayacaktır.
MHP’de başlayan  belirsizlik, teşkilatlardaki kırgınlık, bölünmüşlük, istenilen 400 milletvekilini sağlayabilir.
MHP’de kongre sürecinin  uzaması Meral Akşener ve ekibinin yaptığı çalışmalarda kamuoyunda ve de ülkücü tabanda karşılık buluyor gibi görünmesi MHP’ye alternatif yeni bir partinin gündeme girmesi ihtimali AKP’de süreci hızlandıran en temel faktördür.
Aslında istenilen bölünmüş bir MHP ‘dir.
Meral Akşener ve ekibinin sonbahara kadar sürecek olan belirsizlik ortamında  kamuoyundaki destek algısına aldanarak MHP’nin dışında yeni bir oluşuma gitme gibi tarihi bir hata yapması halinde hem MHP hem de  yeni kurulan yapı büyük bir hüsran yaşayacak, başkanlık yolunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bizzat Bahçeli, Akşener ve ekibi açmış olacaktır.
7 Haziran sonrası HDP’yi baraj altına çekme girişiminin başarısız olması  MHP’yi kilit parti haline getirmiştir. Gelinen nokta da CHP tabanından birkaç puan , MHP tabanından 4-5 puan alma ihtimali güçlenen Akşener ve ekibi yeni bir oluşumla barajı aşması mümkün değildir. Akşener ve ekibinin AKP tabanından da oy alabileceği ve de başarılı olacağı tek yer MHP genel başkanlığıdır. Yeni bir macerayı zorlayan bu yapı aslında kurgulanmak istenen ya da yapılmak istenen büyük oyuna hizmet eder.
MHP üzerinden başlayan ve AKP’yi yeniden dizayn eden bu yapı baskın bir seçimin habercisidir.
MHP kendini bulmadan kırgınlıklar, küskünlükler giderilmeden yapılacak olası bir seçimde AKP 400 sınırına yaklaşmış, MHP baraj altı kalmış Türkiye yeni bir anayasa için değil tek adamın istediği biçimde bir anayasa için gerekli çoğunluğu sağlamış olacaktır.
Akşener ve ekibini ülke genelinde sağlanan yoğun ilgi ve destek aldatmamalıdır.
  Bu gün Akşener ve ekibinin yeni bir heyecan dalgası yarattığı, iktidar özlemi ile AKP karşıtı bir çok kurum, kuruluş ve muhalefet eden bireylerin bu cenahta toplandığı doğru olsa da MHP dışında gelişecek yeni bir yapılanma ancak Erdoğan’a başkanlık yolunu açarken Türkiye’yi de 2 partili bir yapıya dönüştürmüş olacaktır.
Bu gün AKP karşısında CHP’nin tek başına iktidar şansı olmadığı gibi sağda MHP dışında yeni bir oluşumun da meclise girme şansı şu  an için yoktur.
AKP’de genel başkan değişimi ile yaşanacak yeni heyecan dalgası MHP de kurultay krizi, izlenen milliyetçi politikalar, keskin söylemler, büyük devlet algısı gibi  milliyetçi tabanda karşılık bulması muhtemel söylemlerle girilecek seçim MHP’yi baraj altına itecektir.
Bahçeli ve ekibi de ya cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  beklentilerine uygun MHP tabanına kaybederek, yeni arayışlar, maceralar içine iterek Türk siyasi tarihinin ve de devletinin yeni bir dönüm noktasına girmesine sebep olan siyasi aktör olarak kayıtlara geçecektir.
Bahçeli ve ekibi ülkücü iradeye yeni bir yol göstermeye, bir çıkış noktası oluşturmaya gayret gösterirse bu oyun bozulacak ,  MHP yeniden bir umut olacaktır. Artık bilinmeli ki ya AKP ile yola devam edilecek ya da muhalefet birlikte bu girdaptan çıkacaktır. Ayrılan, ayrışan birbirine sırtına dönen, AKP yerine birbirlerine muhalefet eden CHP ve MHP iktidarın işine kolaylaştırıyor,  başkanlık için yol veriyor! Halk iktidar ve güçten yana tavır aldıkça, gücü ve parayı veren el AKP oldukça  REİS konuşur, başkanlık oluşur, siyaset 2 kutuplu zemine kayar. CHP sürekli muhalefet AKP ise hep ve mutlak iktidar olarak Erdoğan durdukça durmaya devam eder.
Ülkücüler oluşacak yeni yapıda değil, ancak ve ancak partilerine sahip çıktıklarında oyları ile destek verdiklerinde birleşip aynı çatı altında mücadeleye devam dediklerinde bu oyun bozulur. Yeni bir oluşuma kapı aralandığında kaybeden sadece ülkücüler değil tüm Türkiye kazanansa sürekli ve değişmez bir gerçek AKP olacaktır.
Tercih için fazla zaman yok! Süreci kontrol eden ve zamanlamayı çok ustaca yapan bir ekip iş başında ya oyunu bozun ya da hep birlikte yeni bir siyasi zafere  alkış tutup, yeni bir sisteme geçişi sessizce bu başarıda katkınız olduğunu düşünerek kutlayın!
Cumhuriyet çok şey söyler, çok şey anlatır! Ama hiç bir ders yaşadıklarınız kadar etkili değilse düşünecek ve iktidar olmak adına kaybedecek çok şeyiniz var demektir!

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18318 makale
Boyabat Gündemi

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.