Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 01 Nisan-03 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak olan İşgücü Piyasası Araştırmaları kapsamında Sinop’ta 182 işyeri ziyaret edilecek.
Araştırma kapsamında, Sinop’ta faaliyet gösteren 20 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinin tamamı ziyaret edilecek.
İŞKUR Sinop İl Müdürü Asaf Çalışır yaptığı açıklamada; “İş ve Meslek Danışmanlarının işverenlerle gerçekleştireceği görüşmeler sonrasında, Sinop’ta; istihdam edilenlerin meslek bilgileri, ihtiyaç duyulan açık işler ve bu açık işlerde aranan özellikler, bulunmasında/karşılanmasında güçlük çekilen meslekler ile bu mesleklerde neden çalışacak kişi bulunamadığına ilişkin bilgileri ve önümüzdeki yıl için istihdam beklentilerini tespit edeceğiz.
Elde edilen sonuçlar, İlimizin istihdam politikalarına yön verecektir” dedi.
It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!
Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.
I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something concerning this.
What’s up everyone, it’s my first go to see at this site, and piece of writing is truly fruitful for me, keep up posting such articles.
Francisk Skorina Gomel State University
Your way of explaining everything in this article is truly pleasant, all be able to effortlessly know it, Thanks a lot.
Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?
There is definately a lot to learn about this topic. I love all the points you made.
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot
Hi there to all, the contents present at this site are really remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.
This is my first time pay a visit at here and i am truly impressed to read all at alone place.
Франшиза автомойки – отличная возможность войти в готовый бизнес с мощной поддержкой нашей команды. Присоединяйтесь и растите вместе с нами!
Thank you a bunch for sharing this with all people you really realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my web site =). We may have a link trade agreement among us