Hayata Kep Attılar…….

kep6

kep6

 

Sevinç, hüzün ve gurur… Sinop Üniversitesi 2015–2016 akademik yılı mezuniyet töreninde duygular birbirine karıştı. Mezun olmaya hak kazanan, bin 654 öğrenci kep fırlattı.

Sinop Üniversitesi “2015-2016 akademik yılında mezun olmaya hak kazanan, bin 654 öğrenci Sinop Şehir Stadyumu’nda düzenlenen törenle, mezun olmanın sevincini yaşadı. Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Törene katılamayanların gönderdiği kutlama mesajlarının okunmasının ardından 2015-2016 akademik yılını birincilikle bitiren Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü öğrencisi Kübra Soylu bir konuşma yaptı.
Soylu, konuşmasında, “Bir üniversiteyi üniversite yapan akademik özgürlüğü korumayı, eleştirel bilgi üretmeyi, demokratik ve çoğulcu değerlerle şekillenen özgür tartışma ortamları yaratmaya yönelik sürekli çabalardır diye düşünüyorum. Bunlar olmaksızın üniversiteli olmanın farkı anlaşılmaz” dedi.
Soylu, “Ne zaman biter diye beklediğimiz okulumuzdan mezun olduk ve işte gidiyoruz. Bir yanda, zorlu sınavların projelerin ve sabahlayıp yetiştirilmesi gereken her şeyin artık bitmiş olmasının hafifliğini yaşarken diğer yandan da üniversitemizden ayrılıyor olmanın vermiş olduğu hüznü tüm yoğunluğuyla hissediyoruz” diye konuştu.
Ardından, gösterdikleri başarı dolayısıyla 2015-2016 akademik yılı lisans birincisi Kübra Soylu ve ön lisans birincisi Meryem Özdemir, Üniversitenin mezuniyet kütüğüne isimlerinin yazılı olduğu plakaları çaktılar.
Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ise konuşmasında, 2007 yılında kurulan üniversitelerinin 8 bin öğrencisi ve bine yakın çalışanıyla, eğitim hayatında önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.

“BU AYRILIK SADECE MEKÂN AYRILIĞI OLACAKTIR”
Rektör Dalgın, en büyük amaçlarının ülkesine ve milletine faydalı nesiller yetiştirmek olduğunu belirterek, “Üniversite olmanın sorumluluğu ile hiç yorulmadan çalışmayı ve üretmeyi görev edindik. Öğrencilerimizi eğitirken onları sadece iyi bir akademisyen ya da meslek elemanları olarak yetiştirmeyi değil, aynı zamanda iyi birer insan olmalarını sağlamayı da kendimize şiar edindik. Bencil olmamayı, insan sevgisini, yardımseverliği işledik derslerimizde. Sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini, yaşadıkları çevreye milli ve manevi değerlerine karşı duyarlı olmalarını öğütledik onlara. Mezunlarımızın bu değerlere sahip olmaları en büyük mutluluğumuz oldu. Sizleri, ayrılığın verdiği burukluğun yanında; iyi birer insan ve meslek elemanı olarak yetiştirmenin haklı gururu ile uğurluyoruz. Bu ayrılık, sadece mekan ayrılığı olacaktır. İnanıyorum ki bundan sonraki yaşamınız en az öğrencilik yaşantınız kadar parlak geçecektir. Mezun olan her bir öğrencimizi yürekten kutluyor, yarınların sizlere, sağlık, mutluluk, başarı ve umut dolu günler getirmesini diliyorum. Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun.” Diye konuştu.

ARTIK SİZLER SİNOP’UN KÜLTÜREL ELÇİLERİSİNİZ
Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, mezun öğrenciler ve ailelerin mutluluklarına ortak olmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, dört yıllık zorlu bir dönemi azimle çalışarak, mezun olma hakkı kazanan öğrencileri tebrik etti.

Vali Çetinkaya, dört yılını kentte geçirmiş öğrencilerin gittikleri yerlerde Sinop’un birer turizm elçiliği görevini üstleneceklerine inandığını vurgulayarak, “Üniversite eğitimi nitel açıdan önemlidir. Nicel açıdan bakıldığında ise dört yıl gibi bir süre tüm eğitim hayatında çok bir yer tutmasa da edinilen bilgiler açısından önemlidir. Bu bilgiler sizlere yeni ufuklar açarak vizyon belirledi. Bir kısmınız Sinop’tan ayrılacaksınız. Umarım gittiğiniz yerlerde turizm elçisi olursunuz. Gerek ülke gerekse uluslararası alanda Sinop yeteri kadar tanınmıyor. Ben bu anlamda sizlerin birer turizm elçisi olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri Semra Erdem ve Gökhan Ateş tarafından İstiklal Marşımızın on kıtası coşku ile okundu ve yemin törenlerine geçildi.
Eğitim Fakültesi mezunları, Yrd. Doç. Dr. Esra Kara öncülüğünde “Öğretmenlik Andı’nı”, Sağlık Yüksekokulu mezunları ise Yrd. Doç. Dr. Bilge BAL Özpkaptan öncülüğünde “Hemşirelik Andı’nı” okuyarak yemin ettiler.
Törende daha sonra dereceye giren öğrencilere plaket ve hediyeleri takdim edildi.

Lisans mezunlarından 2015-2016 akademik yılı birincisi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunu Kübra Soylu’ya ödülünü Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, İkinciliği elde eden Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Rıdvan Akdemir’e ödülünü İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, üçüncülüğü kazanan Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği mezunu Zeynep Avcı’ya ise ödülünü Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya taktim etti.
Ön lisans mezunlarımızdan 2015-2016 akademik yılı birincisi Ayancık Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu Meryem Özdemir’e hediyesini Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, İkinciliği elde eden Ayancık Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu Vildan Yazıcıoğlu’na hediyesini Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, yine ikinci olmaya hak kazanan Gerze Meslek Yüksekokulu Radyo ve TV Programcılığı Bölümü mezunu Burak Oruç’a hediyesini İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, üçüncülüğü elde eden Gerze Meslek Yüksekokulu Radyo ve TV Programcılığı mezunu Berna Özyurt’a ise hediyesini İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan taktim etti.

Daha sonra fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul bazında dereceye girenlere mezuniyet belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.
Mezun olmanın sevincini törene katılan aileleri ile birlikte yaşayan öğrenciler keplerini fırlatarak mezun olmanın coşkusunu yaşadılar.

 

kep1 kep2 kep3 kep4 kep5 kep7

kep8

Boyabat Gündemi hakkında 18253 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.