Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 24. yılında Sinop’ta anıldı…..

 

Ankara’da 24 Ocak 1993’de aracına konulan bombanın patlatılması sonucu evinin önünde hayatını kaybeden Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından ölüm yıldönümünde Sinop’ta anıldı.

 

 

Uğur Mumcu’nun ismini taşıyan meydanda gerçekleştirilen anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra bir konuşma yapan CHP Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez, düşünce ve kalem adamı Uğur Mumcu’yu ölümünün 24. yılında rahmet, saygı ve özlemle andıklarını söyledi. Özsönmez; “Düşünce ve kalem adamı Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993 günü kara yürekli ve kara niyetli emperyalist güçler çıkarları uğruna hunharca aramızdan çekip  aldılar. Bu değerli devrimci insan, Uğur Mumcu, Muammer AKSOY, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Onat Kutlar, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Hrant Dink, Tahir Elçi ve diğer katledilen devrimci aydınlarımız yaşamları pahasına ortaya koydukları görüş, düşünce ve uyarıların ne denli haklı olduğunu günümüz Türkiye’sinde bir kez daha kanıtlamaktadır. Yaşanan bu günler, devrimci aydınlarımızın dillendirdikleri olumsuzlukların ne denli doğru tespitler olduğunu açıkça göstermektedir.

Yıllar önce canları pahasına, ülke için, demokrasi için,insan hakları için,kısaca ulusun aydınlık geleceği için ısrarla söylediklerini hatırlarsak,gelinen nokta ve sonuca karşı gösterilen aymazlıkların ne denli vahim olduğunu gözler önüne sermektedir. Ülkemizin bu gün içinde bulunduğu durum ve bunun karşısındaki çaresizlik, Türkiye’yi bu duruma getiren sürece en başında direnen bizler olmalıyız. Türkiye’yi emperyalistlere bağlayan ip 44 yıl önce Deniz’lerin boğazına dolandı, aynı güçler 24 Ocak 1993’te Uğur Mumcu’yu aramızdan aldı.

 

Uğur Mumcu’yu katledenler bugün gazetecileri ve aydınlarımızı cezaevine mahkum edenlerdir. Günümüz Türkiye’sindeki engellerini temizledir akıllarınca, oysa onların ışığında bizler varız ve buna karşı koyacağız” dedi. Yapılan konuşmanın ardından CHP Sinop Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Sönmez, Uğur Mumcu tarafından kaleme alınan “Vurulduk Ey Halkım” isimli şiiri okudu.  Program bitiminde törene katılanlar meydanda bulunan Uğur Mumcu Anıtı’na karanfil bıraktı. Programa CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Belediye Başkanı Baki Ergül, CHP İl Başkanı Barış Ayhan, CHP Sinop Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez, Atatürkçü Düşünce Derneği Sinop Şubesi Başkanı Avukat Yalçın Oğuz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Vitrinhaber Gazetesi

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17052 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.