Demokrat Parti Sinop İl Başkanlığı olağan kongresi gerçekleştirildi……

 

Demokrat Parti Sinop İl Başkanlığı olağan kongresi gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Mustafa Denizci’nin tek liste olarak girdiği kongrede Denizci yeniden Demokrat Parti’nin il başkanı oldu.  Aşıklar Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye 2014 yılında Sinop’ta Demokrat Parti’nin yapılanma çalışmalarını gerçekleştiren ve Demokrat Parti Genel İdare Kurul Üyesi olan Ulaştırma eski Bakanı Yaşar Topçu ile parti yönetimi, ilçe başkanları ve delegeler katıldı.

 

 

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan kongrede bir konuşma yapan Demokrat Parti Genel İdare Kurul Üyesi ve Ulaştırma eski Bakanı Yaşar Topçu, Demokrat Partinin ilk yıllarından bu zamana kadar geçen süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İlk yıllarında büyük bir yükseliş gösteren partinin son dönemlerinde barajı dahi aşamayarak meclise giremediğini belirten eski bakan, bunda en büyük etkenin yanlış strateji ve yanlış yönetim olduğunu belirtti. Topçu; “Bildiğiniz gibi son 7 Haziran seçimlerinde Demokrat Parti ülke genelinde 75 bin oy aldı. Sonrasında yapılan 1 Kasım seçimlerinde ise bu sayı 65 bine düştü. Biz Doğru Yol Partisi ya da Anavatan Partisi zamanında yapılan seçimlerde sadece Bursa’nın Gemlik ilçesinden 65 bin oy alıyorduk. Şimdi bu parti ülke genelinden 65 bin oy alıyorsa bu durumu kimsenin içine sindirmesi mümkün değildir.

 

Ama artık öyle olmayacak. Son zamanlarda yaşananlardan dolayı demokrat partinin Türkiye’de aranma düzeyi çok yüksek. Sizin de bu arayışın var olduğunu bilmeniz lazım, buna göre hareket etmeniz lazım. Bu arayışın izleri de ilerleyen günlerde gerçekleştireceğimiz büyük kongrede ortaya çıkacaktır. Eğer bu parti bizim düşündüğümüz gibi bir yönetime kavuşursa parti ayağa kalkacaktır. O zaman bu salon kongre yapmak için bize yetmeyecektir. O zaman biz Sinop ilinde seçimle gelinen makamlara talip olacağız. Bizden sonra gelecek nesiller o makamlara talip olacaklar. Bu umudunuzu kaybetmeyin. İnşallah büyük kongremiz partimize böyle bir gücü yeniden kazanma fırsatını verecektir” dedi.

 

BİZİM DEMOKRASİMİZ TEK AYAKLI BİR DEMOKRASİ HALİNE GELDİ

 

Türkiye’de iyi bir muhalefetin olmadığını belirten Yaşar Topçu, iktidar yeteneği olmayan bir muhalefeti bulunan Türkiye’de demokrasinin sadece iktidar yoluyla yürütüldüğünü belirtti. Topçu; “Türk demokrasisi tek ayaklı hale gelmiştir. Bu ne demek diyecek olursanız şöyle izah edeyim. Demokrasi iki ayaklıdır. Bunlardan bir tanesi iktidar diğeri muhalefet ayağıdır. Türkiye’de iktidar ayağı var ancak muhalefet ayağı yoktur. Tabi bununla ana muhalefet partisi CHP’yi ya da diğer muhalefet partisi MHP’yi inkar etmiyorum. Ancak, demokrasilerde bu iki ayaktan muhalefet ayağının önemli bir özelliği vardır. Bu özellik Türkiye’de gözden kaçırılıyor. Bir ülkede demokrasi olsa da olmasa da iktidar vardır. Diktatörlükte de iktidar vardır, krallıkta da iktidar vardır. İktidarın varlığı tartışma konusu değildir. Ama muhalefet partisinin varlığı gerçek demokrasilerde muhalefet partisi var denilebilmesi için, muhalefet partisinin mutlak suretle iktidar olma yeteneği olması lazım. Şimdi herkes elini vicdanına koysun. Türkiye’deki ana muhalefet partisinin iktidar olma yeteneği var mı?, aranızda böyle bir umudu olan arkadaşımız var mı? Demek ki bizim demokrasimizin muhalefet ayağı yok.

Tamam muhalefet partisi var ama bu partinin iktidar olma yeteneği yok. Eğer muhalefetin iktidar olma yeteneği olsa Türkiye daha başka olur. O zaman muhalefet kendisine çeki düzen vermeli” diye konuştu.  Demokrat Parti Genel İdare Kurul Üyesi ve Ulaştırma eski Bakanı Yaşar Topçu’nun konuşması ardından söz alan Demokrat Parti Sinop İl Başkanı Mustafa Denizci, Demokrat Partinin geçen zaman içerisinde Sinop’ta ve ilçelerinde hızla yapılandığını belirtti. İl yönetimi oluşturulması ardından ilçelerde de başkanlık ve yönetimlerin oluşturulduğunu ifade eden Başkan Denizci, üye kayıtlarının her geçen gün arttığı Demokrat Parti’nin Sinop ve ilçelerindeki yükselişinin ilerleyen dönemlerde daha da artacağını vurguladı. Yapılan kongre sonucu Mustafa Denizci başkanlığındaki yeni yönetim ise şu isimlerden oluştu; Aydın Öz, Hamza Tepe, Osman Turan Alay, Ceyhun Akça, Bilal İncekara, Resul Özel, Hüseyin Avcı, İbrahim Çelebi, Murat Ünal, Oktay Başkan, Barbaros Tuzcu, Emin Tahmaz, Celal Şenoğlu, Ece Denizci. Kaynak: Vitrinhaber

Vitrinhaber Gazetesi

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18366 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.