AK Parti Olağanüstü Kongresini değerlendiren CHP Sinop Eski Milletvekili ve Gurup Başkan vekili Engin Altay, kongre demenin pek mümkün olmadığını savundu. Altay, “Lidere biat, lidere itaat siyasette vardır ama demokrasimiz adına üzülerek orada ben lidere ibadet gördüm. Liderlere ibadet başka bir şey. Adeta bir ibadet noktasında lidere teslimiyet var.” ifadesini kullandı. “Bu hükümette bence meşru bir hükümet olmaz darbe hükümetidir.” diyen Altay, kurulacak hükümeti 12 Eylül’den sonra kurulan Bülent Ulusu hükümetine benzetti. Altay, “Binali Yıldırım ile Bülent Ulusu arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de darbe hükümetidir.” görüşünü savundu.
KANLA KURULAN KANLA YIKILIR
TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik açıklamalarının sorulması üzerine Altay, şunları vurguladı: “Laiklik karşıtı iş ve işlemler eskiden de vardı, şimdi de var. Kubilay’ı Derviş Mehmet mi katletti, bizim Meclis başkanı da gravatlı Derviş Mehmet. Bunu da söylüyorum. Karşı devrimciler 23 Nisan 1929’da da vardı, şimdi de var. O zaman onların ayaklarında cizlavit kafalarında fes vardı. Bunların ayaklarında pahalı iskarpin yakalarında pahalı gravat var. Fark bu kadar basit.” Laikliğin kimsenin tekelinde olmadığını ifade eden Altay, “Ne dedim daha önce ben, kanla kurulan kanla yıkılır kardeşim. Bunu bir ay önce söyledim. Böyle bir tehlikede görmüyorum ben.” diye konuştu.
Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have found out so far. However, what concerning the conclusion? Are you positive about the source?
Nice blog here! Also your site a lot up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link for your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol
This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look forward to looking for more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks
Francisk Skorina Gomel State University
Hi there, after reading this awesome piece of writing i am also happy to share my knowledge here with mates.
Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the last phase 🙂 I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole group will probably be grateful to you.
Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. Cheers
It’s in reality a nice and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.
I really like it when folks come together and share opinions. Great blog, continue the good work!
Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!
Строительство автомойки под ключ – это выгодное вложение средств для начинающих предпринимателей. Компания берет на себя все этапы работ: от разработки проекта до запуска готового бизнеса.
Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.