Sinop’ta yaşayan 2 çocuk annesi Seyhan Çakır, amigurumi (doldurulmuş oyuncak) yaparak çocuklarının geçimini sağlıyor.
Sinop’ta ikamet eden 39 yaşındaki Seyhan Çakır, eşinin işsiz olduğunu belirterek, “Amigurumi; el örgüsü yapımı, bebek, oyuncak olarak geçiyor.
Her çeşidinden yapmaya çalışıyorum. Geçen sene deneme yaptım kendi çapımda yapabilir miyim diye görmüştüm ve yapmaya da çalıştım. Bir arkadaşımın yardımıyla satışlarımız oldu. Ondan sonra da devam ediyorum. Bu sene de biraz güzel satışlarım oluyor” dedi. Yaptığını işe devam edeceğini belirten Çakır, “Evet, bu işi sürdürmeye çalışacağım, tabii ki başarabilirsem. Bazen zorlanıyorum ipimdi lifimdi olsun ama yapmaya çalışacağım elimden geldiğince. Hazırladığım bebekleri 25 ve 55 TL’den satışa sunuyorum.
Şu santimde olsun şu boyutta olsun dedikçe fiyatı da aldığım ipini lifini hesaplayarak, kendi emeğimi de koyarak fiyatını öyle belirliyorum. Şuan talep iyi. İnşallah daha devamı da gelir” diye konuştu.
“ÇOCUKLARIM İÇİN ÇABALIYORUM”
İki çocuğundan birinin doğuştan engelli olduğunu belirten Çakır, “Daha doğrusu bu çocuklarım için çabayı gösteriyorum. Çabalamamın bir nedeni de kızımdır. Kızım duyum kaybı var kulaklarında. İmplant ameliyatını geçen sene olduk. Tedavimiz hala sürmekte, özel eğitim de almakta.
Eşim şu an işsiz ama iş arayışlarında, inşallah bir işi de olur çalışmaya başlarsa daha güzel olacak yaşamımız. Oğlum Emirhan, kızım Ecrin biz böyleyiz, küçük bir aileyiz ve çaba göstermeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Many thanks really useful. Will certainly share site with my friends. fai un ordine di methotrexate in Italia
It’s not my first time to go to see this web site, i am visiting this site dailly and take pleasant data from here everyday.
This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!
Undeniably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to be mindful of. I say to you, I definitely get irked whilst other people consider concerns that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you
What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant post.
Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you provide. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.
I’d like to find out more? I’d care to find out more details.
Good info. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!
Hi there to all, because I am actually keen of reading this blog’s post to be updated daily. It contains good data.
Great blog you’ve got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!!
I will right away grab your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I may subscribe. Thanks.
Строительство автомойки требует знаний и опыта. Наша команда профессионалов поможет реализовать вашу мечту в жизнь.
What’s up friends, how is everything, and what you want to say regarding this post, in my view its truly awesome designed for me.