Dikmen ilçesinde renkli kış festivali…

Dikmen ilçesine bağlı Yaykın köyü 6. Geleneksel Kış Festivaline ev sahipliği yaptı. Yıllardır geleneklerini yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya çalışan köy halkı tahta arabalarla ralli yaptı, orta oyunları oynadı. Tirit sofrasında buluşan vatandaşlar, birbirinden renkli oyunlar oynadı, etkinlik boyunca hoş sohbetler edildi. Festivalin en ilgi çeken yarışması tahta araçlarla yapılan ralli mücadelesi oldu. Büyük çekişmeye sahne olan yarışmanın sonunda birinciye tavuk hediye edildi. 

Düzenlenen etkinlikler için her yıl il dışından köyüne geldiğini dile getiren Harun Köksalan, “Bugün burada Yaykın köyümüzün geleneksel kış etkinlikleri altında yapılan festival türü etkinliklerin 6.sını düzenliyoruz. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu etkinliklerde tirit, kış ve kar etkinlikleri, en sonunda da ralli yarışlarıyla da program sona erdi. Bizim de çocukluğumuzdan beri köyümüzde yaptığımız bu etkinlikleri artık gençlerin de yaptığını görmekten dolayı çok mutlu oluyoruz. Bu geleneklerimiz etkinlikler devam ediyor. Biz de il dışından etkinliklere katılmak için her yıl geliyoruz değişik il ve ilçelerden. Bu organizasyonda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Festivalde genç yaşlı herkesin stresini attığını belirten Gazi Korkut, “Her ne kadar köyümüzden uzakta gurbette yaşasak da köyümüzle bağlarımızı hiçbir zaman kesmedik. Gurbetlerdeki genç arkadaşlarımızla birlikte memleketimize gelerek çocukluğumuzdaki yaşadığımız anıları tazeleyip, büyüklerimizle hasbihal edip onları ziyaret edip köydeki arkadaşlarımızla birlikte yine çeşitli yöresel oyunlarımızı onayıp tekrar çocukluğa dönüyoruz. Hem köydekiler mutlu oluyor hem biz mutlu oluyoruz. En azından böyle şehrin stresini atmış oluyoruz. Bu şekilde memleketimizle olan bağlarımız daha kuvvetli oluyor. Geleneklerimizi göreneklerimizi bu şekilde yaşatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Köylüler, kendi gençliğinde katıldığı bu etkinlikleri şimdiki neslin sürdürdüğü için katılan herkese şükranlarını sundu.

 KAYNAK: VİTRİNHABER

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17831 makale
Boyabat Gündemi

1 geri izleme / bildirim

  1. 1hearing

Yorumlar kapatıldı.