Beyaz altın toprakla buluştu…

Dünyada en kalitelisi Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişen ve bölge halkının beyaz altın olarak nitelendirdiği Taşköprü Sarımsağının 2022 yılı mahsulü için dikim sezonu başladı.Taşköprülü sarımsak üreticileri, geçen yıl sarımsağın hak ettiği değeri bulamaması üzerine bu sezon için dua ettiklerini ifade etti. Her yılın Şubat ayı ile başlayıp Nisan ayı başına kadar Taşköprü’de dikimi yapılan bin yılın mucize bitkisi olarak da adlandırılan Taşköprü sarımsağının bu yıl dikimi yoğun kar yağışının etkisiyle 10 gün kadar geç başladı.

Taşköprü’ye bağlı Aşağı Çayırcık köyü çiftçilerinden Hüseyin Yılmaz, sarımsak dikiminin oldukça zor bir iş olduğunu belirterek;“2022 yılı sarımsaklarımızı dikmeye başladık, beklentilerimiz büyük geçtiniz yıl hiç bir sarımsak üreticisinin yüzü gülmedi. İnşallah bu sene iyi olur. Fiyat düşüşü birazda çok ekimden kaynaklı herhalde dua ediyoruz” dedi.

Taşköprü’de, sarımsak ekimi ile uğraşan ve yevmiye usulü sarımsak dikimi yapan Reyhan Doğmuş’ta bu sene havaların yağış durumundan dolayı sezona geç başladıklarını belirterek; “Sarımsak dikimleri çok iyi gidiyor havaların yağışlı gitmesinden dolayı sezona gecikmeli başladık. Beklentilerimiz var inşallah iyi olur sarımsağımız para eder çiftçilerimizde kazanır bizde kazanırız ve paralarımızı peşin alırız” dedi.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17831 makale
Boyabat Gündemi