Devlet ana gibi yaptı !

wp-tims

Sinop’ta 21 Eylül 2013 tarihinde yaşanan olay da Sinop Atatürk Devlet hastanesinde doğum yapan Şermin İpek isimli bayanın dünyaya getirdiği ve Beyza adını verdiği kız çocuğu, Hastane de görevli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr.Dr.B.D.Ö ‘nün görevli ebe tarafından çağrıldığı halde doğum esnasında bulunmaması ve bu yüzden doğum esnasında oksijensiz kalan bebeğin vücudunda kalıcı hasarlar meydana gelmesine neden olmuştu.Bu gün 2 yaşında olan Beyza isimli bebek ayakta duramaz, tek başına hareket edemez ve duyamaz hale geldi.

İşte bu olay ipek ailesinin büyük tepkisine neden oldu ve doktor hakkında şikayetçi oldular.Fakat doktor hakkında sadece “ Uyarı “cezası verildi. 3 çocuk annesi Şermin İpek isedoğumda oksijensiz kalması nedeniyle kızının engelli kaldığını belirterek, “Doğum öncesinde yaptırdığım tetkiklerde hiçbir sorun yoktu ve bebeğim gayet sağlıklıydı. Doğumda hata nedeniyle bebeğim oksijensiz kaldı ve engelli oldu. 9 saatlik sancı süresince ve doğum sırasında kesinlikle doktor benim yanıma gelmedi. Bebeğimin doğum sonrasında hastanede tedavisinde doktorlar doğum hatası nedeniyle böyle olduğunu bize söylediler. Benim yavrum ömrü boyunca böyle engelli kaldı. Buna neden olanlar yeterince ceza almadı. Doktora sadece uyarma cezası verildi. Benim evladımın bu durumu için bana kim hesap verecek ? Bebeğimin durumunun karşılığı sadece uyarma cezası mı? Bir insanı ömrü boyunca engelli bırakmanın hayıtını karartmanın bedeli bu mu?” diye konuşmuştu.
İşte o annenin bu isyanına Sinop’un Bayan Valisi Yasemin Özata Çetinkaya kayıtsız kalmadı ve doktor  hakkında yeniden soruşturma açılmasına imkan sağladı. Valilikten yapılan açıklamada;HALKSESİ.COM da yayınlanan haberin incelenmesi için kamu hastaneleri birliği genel sekreterliğine talimat verildiği ve  657 Sayılı D.M.K hükümlerine  göre  soruşturma başlatıldığı,  hazırlanan soruşturma  raporu doğrultusunda ;doğum vakasında adı geçen Kadın Hastalıkları  ve Doğum Uzmanı Opr.Dr.B.D.Ö’a uyarı cezası verilirken Ebe Ö.K’ya ise herhangi bir ceza uygulamasının önerilmediği ayrıca,  Kadın Hastalıkları  ve Doğum Uzmanı Opr.Dr.B.D.Ö’ye İl İdare Kurulu kararı kapsamında Valilik Makamınca soruşturma izni verildiği belirtilmiştir. Denildi.

haberiçi55

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17606 makale
Boyabat Gündemi

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.