Boyabat Memur -Sen’den Halep Açıklaması…….

Boyabat Memur – Sen temsilciliği tarafından Suriye’nin Halep kentinde yaşanan insanlık dramıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Memur-Sen adına Osman Özkan yaptı. Özellikle son günlerde artan saldırılarda insanlık dramı yaşandığına dikkat çekildi.

Basın açıklamasının tam metni ise şu şekilde;

Halep Halkı Desteğinizi Bekliyor!
Suriye’de dünyanın gözü önünde sistematik bir katliam gerçekleştiriliyor ve uluslararası kamuoyu bu duruma sessiz kalıyor. Özellikle de Halep, son dönemde Esed rejimi ve Rus güçlerince havadan ve karadan gece-gündüz bombalanıyor. Şehirde gıda malzemeleri tükenmiş, sağlık sistemi çökmüş, yüz binlerce insan hayatını kaybetmiş ve milyonlarca insan yerinden edilmiştir.

Saldırıların başladığı günden bu yana Suriye’ye yönelik yardımlarını aralıksız sürdüren İHH İnsani Yardım Vakfı dünyanın sessiz kaldığı Halep’teki insani krize dikkat çekmek amacıyla bir kara konvoyu hazırlamaktadır. 14 Aralık Çarşamba günü İstanbul Kazlıçeşme Meydanı’ndan Saat 11.00’da yapılacak basın açıklamasının ardından yola çıkması planlanan konvoya Türkiye’nin 81 ilinden ve yurt dışından dünya kamuoyunun dikkatini Halep’e çekmek için destek verilecektir. Konvoyda, temel gıda malzemeleri taşıyan yardım TIR’ları olacağı gibi katılımcıları da yanlarında insani yardım malzemeleri getirebilecek. Konvoyun son durağı olan Cilvegözü Sınır Kapısında da bir basın açıklamasıyla katliamların durdurulması ve insani yardım koridoru açılarak bu yardımların ulaştırılması çağrısı yapılacaktır.


Timsah gözyaşları dökenler, o yetimlere yaklaşıyorlar ve kendi inançlarını empoze ediyorlar. Silahlı kuvvetleriyle bomba yağdırıp ülkeleri işgal ederken, sivil kuruluşlarıyla yetimler üzerinden bir nevi köle devşiriyorlar. Batı merkezli çoğu yardım kuruluşu, güç temerküzünün bir aracı iken, aynı zamanda köhne düzenin taşıyıcı aparatları olmaktan başka anlamları yok. Bu sistem tam da ‘kuzu postu giymiş kurt’ deyimiyle açıklanabilir ancak. Maalesef hakikat bu. Bunu hiç unutmayalım. Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karıncanın iradesine sahip olmak gerekiyor. Bu ateş uzak değil. Bu ateş bizim evimizin içinde yanıyor. Yetimin yüzünü güldüremeyen bir ümmetin yüzü gülmez. Gelin, bir el de biz olalım. Fert fert insanlarımızı uyandırma vazifesini hep birlikte üstlenelim.

Bizler Esed rejimi ve Rusya’yı bu katliam sebebiyle kınamaktan öte yapılabilecek işler olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla geniş bir organizasyon başlatmış bulunuyoruz. Organizasyon ile beraber bölgede ihtiyaç duyulan yardım malzemeleri toplanacaktır. Diğer yandan bu yardım malzemelerinin Halep’e ulaştırılması için bir yardım koridoru açılması hedeflenmektedir.

Bu amaçla Suriye halkının yanında olduğumuzu göstermek üzere gerçekleştireceğimiz bu organizasyon için tüm kişi ve kurumları desteğe davet ediyor ve sizleri de “Halep’e Yol Açın Konvoyu’na” destek verenler listemizde görmek istiyoruz.

Basın açıklamasından sonra Boyabat Müftülüğü İlçe Vaizi Bekir Eravcı tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve mazlumlar için dua yapıldı.

Kaynak : Boyabat Bülteni

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18366 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.