Ayancık’ta Kırk Yama Sergisi…..

kaa4

Sanatçı evladın sanatçı annesi (Mutlu Özcan)
İnsanoğlu varolduğu tarihten günümüze kadar uygarlıklar, el sanatlarıyla iç içe yaşamıştır ve yaşamaktadır. Genel anlamda düşünülürse insan yiyecek, barınma, avlanma, giyecek, süslenme, eğlence gibi ihtiyaçlarını karşılarken hep el sanatlarından ve onun ürünlerinden yaralanmıştır. El sanatlarıyla sanat kıymeti yüksek, ulusal ve geleneksel değeri yüksek eserler meydana getirilmektedir. Bazı sanatlarda özelliklerinden dolayı el sanatları halinde kalmasında zorunluluk vardır.

1 Haziran 2016 Çarşamba günü ilçemiz Eski Sağlık Meslek Lisesi’nde aile dostum Ertan beyin sevgili eşi Mutlu Özcan’ın Ayancık Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü bünyesinde açtığı Kırkyaman’ kursunun sene sonu sergisine katıldım… Kırkyama ‘Bir dönem yoksul kesimin giyim gereksinimini karşılamak adına çeşitli bez parçalarını bir araya getirilerek ve değişik şekillerde desenler verilerek dikilmesi sonucunda ihtiyaç için yapılan bir el sanatıdır.

Kimi zamanda masa, sehpa veya yatak örtüsü yapmak amacıyla aynı yöntem kullanılabilir. Yapılması zor ve zaman isteyen bir el işidir. Yama işinden doğan ‘Kırkyama’, günlük hayatın bir zorunluluğu olarak gelişme göstermiştir. Bu zorunluluk farkında olmadan bir sanatı başlatmıştır. Ayrıca parça boğaca, kırk pare ve patchwork gibi adları da vardır. Kırkyaman çeşitli kumaşlar veya bezleri birleştirerek yapılan bir örgü sanatıdır. Daha çok Türkiye’nin doğu Anadolu ve Güney doğu bölgesinde yaygındır.’

Dün, bugün, yarın yaşayan ve yaşatılan kültürler ülkemizde anneanne, babaannelerimizin belki fazla gelişmemiş, ama kalan kumaşları yada elbiselerin sağlam kalan kısımlarının kesilerek yörelere göre isim alan el işleri (Yamalı boğaca, yada kırkyama, kırkpare, ulama) dünyada yaşayan insanların örnekleri aynı olsa da aynı fikirleri dökülüyor ruhu modele, aynı işi paylaşıyor düşünceler. Öğretmen Mutlu Özcan ve kursiyerlerini kutluyor, tebrik ediyor, bu güzel eserlerini Ayancıklıların görmelerini de tavsiye ediyorum.

Tiyatro, sinema ve dizi sanatçısı sevgili hemşehrimiz evladımız Emre Özcan’ın annesi Mutlu Özcan hanımefendi ve kursiyerlerini kutlarken küçük bir eleştirim olacak eserlerini daha geniş kitlelerinde görebileceği bir salonda sunmaları daha uygun olacağı düşüncesindeyim.

Haber; Erdoğan Erkaymaz

 

kaa1 kaa2 kaa3

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18326 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.