200 Direkten Son 1 Tane Kaldı…

200-direkten-son-1-tane-kaldi

1930’lu yıllarda Ayancık’ta faaliyet gösteren Kereste Fabrikasına ait teleferik istasyonu tarih oldu. Belçikalıların kurduğu Kereste Fabrikası’nın tomruk taşımak için kullandığı 40 km uzunluğundaki teleferik istasyonuna ait 200 direkten günümüzde sadece bir tanesi sağlam kaldı.

Çangal ormanlarını 12 yıl boyunca Belçikalılar işletmişti. Çangal ormanları ile Ayancık ilçe merkezinde bulunan Kereste Fabrikası arasında tomruk taşıma faaliyetini gerçekleştirmek için o zamanın teknolojisi ile 200 direkten oluşan teleferik istasyonu kurulmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan fabrika emeklisi Mustafa Yılmaz, Ayancık Kereste Fabrikasının Almanlar ve Belçikalılar tarafından ortaklaşa kurulduğunu ve ilçeye birçok yenilik getirdiğini belirtti. Mustafa Yılmaz, fabrika faaliyetteyken her biri 70 metre yüksekliğinde olan 200 teleferik direğinin ve karadan taşıma amaçlı kurulan ray sisteminin sel felaketi nedeniyle yıkıldığını belirtti. Yılmaz “Teleferik istasyonu ve buharlı tren ray sistemi Ayancık’ta yaşanan sel felaketi ile yok oldu. 1963 sel felaketi olarak adlandıralan bu doğal felaket nedeniyle Ayancık’ta bir tarih yok oldu” dedi.

AVRUPA’YA SEVKİYAT
Mustafa Yılmaz “Belçikalı bir bayan tarafından bulunan buharlı teleferik sistemi fabrikaya kurulmuştu. Bu sistem aynen tren gibi çalışıyordu ve o zamanlar Çangal dağında sadece iki adet buhar makinası bulunuyordu. Bu makinler teleferiğe güç veriyor ve 40 kilometre uzaklıktan ağır tomruklar ilçe merkezinde bulunan fabrikaya ulaştırılıyordu. Fabrikada işlenen tomruklar deniz yolu ile Avrupa’ya sevk ediliyordu.

SADECE 1 TANE KALDI
O günlerde çalışam bu sistem günümüze ulaşabilseydi eğer başta Ayancık olmak üzere ülke turizmine çok büyük katkı sağlardı. Ne yazık ki 200 direkten sadece bir tanesi günümüze ulaşabildi” dedi.

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17836 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.