Zıbıdık- kaldırayık mancarı çıktı…

Sinop’un Erfelek İlçe merkezinde ikamet eden Oktay kara adında vatandaş yılın ilk zılbıtını topladı.

Kara Cuma günü Erfelek pazarında kilosunu 5 TL den satacağını söyledi. Fiyatların ilerleyen günlerde 2 TL’ye kadar düşmesi bekleniyor.

Çeşitli yörelerde hodan, ıspıt otu, sağırdili, kaldırık otu olarak bilinen “zılbıt” Doğada kendi kendine yetiştiği için herhangi bir masrafı olmayan Zılbıt otunu satarak geçimini sağlayan köylüler, bahçe ve dere kenarlarında toplanan bir bitki türü olan zılbıtın genellikle Şubat ve Mart aylarında köylülerin geçim kaynaklarından biri olduğunu söylediler.

Soğanlı yumurtalı yemeğini yapılan Zılbıt’ın bitmek bilmeyen faydaları da lezzetine lezzet katıyor. Sıkıntıları gideren ve cesareti arttıran Zılbıt’ın eski çağlarda savaşa giden askerler de cesaret verdiği için kullanıldığı belirtiliyor. Karadeniz’de özellikle Sinop ve Zonguldak yöresinde bolca yetişen bir sebze türü olan Zılbıtın çeşitli usullerde yemeği yapılıyor.

İŞTE ZILBIT’IN FAYDALARI

İdrar söktürür. Balgam söktürür. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Öksürüğe karşı etkilidir. Afrodizyak ve antidepresif etkisi vardır. İltihap ve enfeksiyonları temizler. Cesaret artırıcıdır. Sütü artırıcı özelliği bulunur.

Sakinleştirici özelliği vardır. Kış aylarında soğuk algınlığına faydalıdır. Müthiş bir balgam söktürücüdür. Lapası yanık ve yaraları iyileştirir. Ateş düşürücü özelliği vardır. İdrar yollarını ve bağırsakları temizler. Sakinleştirici özelliği vardır.

Haber: Hakan Çakır

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17853 makale
Boyabat Gündemi

1 geri izleme / bildirim

  1. http://www.blackhatlinks.com/blackhatlinks_dofollow_nofollow_link_checker.php

Yorumlar kapatıldı.