Yepaş’tan Elektrik Faturasına Yeni Düzen, Kayıp Kaçak Gizlendi..

kayip_kacak_gizlendi_h4485_3c452

Zamlar sonucunda, fon ve vergiler hariç olmak üzere 1 kilovat saat başına elektriğin bedeli konut kullanıcıları için 31.05 kuruştan yüzde 6.9 zam ile 33.18 kuruşa yükseltildi.

ŞEFFAF ELEKTRİK PİYASASI

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektrik faturalarında yapılan yeni düzenleme ile, elektrik bedelinin yanında, kayıp-kaçak, iletim ve sayaç okuma bedellerinin de fiyata eklendiğine dikkat çekerek, bu adım ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun kuruluş yasasının ilk maddesi olan “şeffaf elektrik piyasası” hükmünün ihlal edildiğini savundu.

MALİYETLER GÖRÜNMEZ OLACAK

EMO’dan yapılan açıklamada, EPDK`nın açıkladığı yeni yıl tarifesi ile abonelerden tahsil edilen, “enerji maliyeti, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kayıp ve kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli maliyetlerinin görünmez kılındığı” vurgulandı.

DAĞITIM BEDELİ ADI ALTINDA TOPLANACAK

Fon ve vergiler hariç olmak üzere faturalar yoluyla tahsil edilen 6 kalem “dağıtım bedeli” ve “perakende enerji bedeli” adı altında torba haline getirildiğinin de altı çizilen açıklamada, “Böylece EPDK, kuruluş yasasının daha ilk maddesinde yazan ‘şeffaf elektrik piyasası’ hükmünü ihlal etti” denildi.

“YAPILAN TAHSİLATIN MİKTARI DA SAKLANDI”

EMO tarafından yapılan incelemelerde, elektrik bedelinin içine “kayıp ve kaçak bedeli, iletim bedeli ile sayaç okuma bedeli”nin de dahil edildiği tespit edildiği vurgulanan açıklamada, “Torba haline getirilen dağıtım bedeli ile tarifelerde açıklanan kayıp ve kaçak bedeli artık bilinemeyecek. Kamunun elindeki iletim sistemi için yapılan tahsilatın miktarı da saklandı” denildi. Kaynak: En Son Haber http://www.ensonhaber.com/elektrik-faturalarinda-kayip-kacak-gideri-gizlenecek-2016-01-07.html Gerze Gündem Haber

 

 

 

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18315 makale
Boyabat Gündemi

5 yorum

  1. 이 목록에 오른 카지노사이트들은 모두 신뢰성, 게임의 다양성, 고객 서비스 품질, 사용자 인터페이스, 보안, 그리고 보너스 및 프로모션 조건 등 여러 가지 면에서 뛰어난 성능을 보였습니다. 이 기사를 통해, 초보자부터 경험 많은 베팅 애호가까지 모든 이용자가 2024년에 가장 주목해야 할 온라인 카지노 사이트들을 한눈에 파악할 수 있을 것입니다. 우리가 선정한 TOP 10 사이트를 통해, 안전하고 즐거운 온라인 카지노 경험을 시작해 보세요.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.