Yasa dışı dinleme operasyonunda Sinop’tan gözaltı…

10 May 2013, Germany --- Germany, Bavaria, Man with head phone in recording studio --- Image by © Daniel Schweinert/Westend61/Corbis

 

Erzurum’da yaşanan yasa dışı telefon dinleme operasyonu kapsamında Sinop’un da içinde bulunduğu çeşitli illerde 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

 

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte yasa dışı telefon dinleme operasyonu kapsamında çoğunluğu polis memuru olmak üzere 11 kişinin gözaltına alındığı haberlerine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ‘Haberleşmenin Gizliliğini İhlal’, ‘Kişisel Verilerin Kaydedilmesi’, ‘Kamu Görevlisinin Resmi Evrakta Sahteciliği’, ‘Suç Uydurma’ ve ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçları ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığı ve bu soruşturma kapsamında Sinop’un da içinde bulunduğu çeşitli illerde 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

 

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Bazı yayın ve basın organlarında Erzurum merkezli ‘Yasadışı Dinleme’ iddialarına ilişkin polis memurları hakkında operasyon yapıldığı şeklindeki haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” denildi.

 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Daha önce de kamuoyuna yansıdığı üzere; Mağdure S.Ö.’nün 2007 yılında muhtelif şahıslar tarafından cinsel istismara uğradığı, bu şahısların arasında FETÖ/PDY terör örgütünün lideri olduğu iddia edilen Fethullah Gülen’in kardeşi S.G. ile bu şahsın oğlunun da bulunduğu, yürütülen soruşturma sonucunda kamu görevlilerinin sahte evraklar tanzim ederek ve görevlerini kötüye kullanarak ilgililer hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesine neden oldukları, bu şekilde soruşturmaların usulsüzce kapatıldığı, ayrıca adli makamlara intikali sürecinde S.G. ve oğlunun aleyhine olabilecek delillerin oraya konulmasına vesile olan bazı kamu görevlilerinin bu süre zarfında usulsüzce dinlendikleri iddiaları üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Haberleşmenin Gizliliğini İhlal’, ‘Kişisel Verilerin Kaydedilmesi’, ‘Kamu Görevlisinin Resmi Evrakta Sahteciliği’, ‘Suç Uydurma’ ve ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçları ile ilgili olarak soruşturmaya başlanılmıştır.

Yapılan soruşturma neticesinde toplam 18 şüpheli içerisinden elde edilen delil duruma göre Ankara, İstanbul, Balıkesir, Bartın, Eskişehir, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Van ve Sinop illerinde bulunan toplam 14 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiştir. Konu hakkındaki soruşturmaya devam edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

İHA

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17856 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.