Yarım asırlık belediye binası yıkılıyor…

TOKİ tarafından Sinop’ta çalışmaları devam eden Sinop Kent Meydanı Millet Bahçesi projesi kapsamında 1973 yılında yapılan ve belediye binası olarak 48 yıl hizmet veren binanın yıkımı gerçekleştiriliyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un startıyla başlayan yıkım kapsamında binanın büyük bölümünün yıkımı tamamlandı. 

Sinop’ta, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımına başlanan Sinop Kent Meydanı Millet Bahçesi projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında ilk olarak eski Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yıkılarak yerine yapımı devam eden esnaf çarşısına, kale surlarının önünde bulunan esnaflar yerleştirilecek. 

Sinop Belediyesi yıkım öncesi Bostancılı Mahallesinde tahsisi yapılan ve daha önce okul olarak kullanılan binaya taşınırken, kent merkezinde yaşayan Sinopluların işlerini kolaylaştırmak adına Sakarya Caddesi Tütüncü Sokakta Belediye Ek Hizmet Birimi de hizmet vermeye başladı. 

SİNOP KENT MEYDANI PROJESİ
Bakan Kurum’un startıyla TOKİ tarafından yapımına başlanan Sinop Kent Meydanı Millet Bahçesi projesi çalışmaları kapsamında eski Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin yıkılması ile yapımına başlanan esnaf çarşısına kale surları önünde bulunan esnafların yerleşmesi sonrası, Atatürk Caddesinde kale surlarının önündeki iş yerlerinin yıkımına başlanacak. Yıkılacak alanda sosyal donatıların yer alacağı yeni bir sosyal yaşam alanı oluşturulacak.

Sinop Kent Meydanı millet bahçesi 50 bin 83 metrekarelik alanı kapsayacak. Millet bahçesi projesi içerisinde, çocuk oyun alanları, gezinti yolları, müze meydanı, kent çarşı meydanı gibi sosyal donatılar yer alacak. Proje içerisinde ayrıca 99 ağaç, 18 bin çalı ve 9 bin metrekarelik yeşil alan olacak.

Vatandaşların ihtiyaç duyacağı sosyal donatıların yer alacağı millet bahçesinde, tema bahçeleri, çiçekli bitkiler, dinleme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı olacak”.
KAYNAK: VİTRİNHABER

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17839 makale
Boyabat Gündemi