Yangın, Uykuda Yakaladı: 1 Ölü

yangin-uykuda-yakaladi-1-olu-7966181_x_o

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu‘nun Aktekke Mahallesi Deveciler Sokak üzerinde geçimini bıçak bileyerek ve kağıt toplayarak sağlayan Sefer Karataş (75), tek başına yaşadığı evde çıkan yangın sonrası hayatını kaybetti.

İddialara göre, Sefer Karataş, yalnız yaşadığı evde sobayı yaktıktan sonra uykuya daldı. Bir süre uyuduktan sonra sobadan çıkan kıvılcımlar, evin alev almasına neden oldu. Çıkan yangına uykuda yakalanan Sefer Karataş, yanarak hayatını kaybetti. Yangını görenKarataş‘ın komşuları, hemen itfaiye ekiplerini arayarak yardım istedi. Olay yerine gelenitfaiye ekipleri, yangına müdahale ederek yangının daha da büyümesini engelledi. İtfaiyeekipleri, kısa sürede yangını kontrol altına alarak söndürdü. Evde yapılan inceleme sonrasında yangında, Sefer Karataş‘ın öldüğü belirlendi.

Bunun üzerine olay yerine gelen emniyet güçleri, çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Cumhuriyet savcısının incelemesinin ardından Sefer Karataş, tabuta konularak cenaze aracıyla Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı. Cenazenin, kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Ankara Adli Tıp Kurumu‘na gönderileceği belirtildi.

BELEDİYE BAŞKANI BABAŞ, YANGIN YERİNİ İNCELEDİ

Yangını haber alan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, yangın mahalline gelerek incelemelerde bulundu. Yangın yerinden ayrılırken Başkan Babaş, yangın hakkında bilgi verdi. Babaş, üzücü bir yangın haberi aldıklarını belirterek, “İtfaiye ekipleri, yangın ihbarını alır almaz olay yerine intikal etti. Kastamonu‘da ikamet eden ve bıçak satan SeferKarataş, boğularak vefat etmiş. İtfaiye ekipleri, yangına anında müdahale etti ama biz, müdahale edinceye kadar kendisi vefat etmiş” dedi.

Sefer Karataş‘ın dumandan zehirlendiğinden dolayı mı yoksa yanarak mı vefat ettiği konusunda bir bilgiye sahip olmadığını söyleyen Başkan Babaş, “Bu konuyu Adli Tıp, inceleme yaptıktan sonra karar verecek. Kesin ölüm sebebini bilemiyorum. Ama odadaki karbonmonoksit gazından zehirlendiğini tahmin ediyoruz. Evde, tek başına yaşıyormuş. Soba da yanıyormuş içeride ama sobadan mı kaynaklandığını bilemiyoruz. Ama odada büyük bir duman ve karbonmonoksit gazı oluşmuş. Onun neticesinde üzücü bir olay yaşandı” diye konuştu.

BABAŞ, SOBA KULLANANLARI DİKKATLİ OLMALARI KONUSUNDA UYARDI

Yıllardır Sefer Karataş‘ı tanıdığını ve çakı-bıçak satarak geçimini sağladığını anlatan Babaş, “Vefat ettiğine çok üzüldüm. Kastamonu‘da yüzünü görmeye alıştığımız simalardan birisiydi. Kastamonu halkı ve Kastamonu Belediyesi olarak biz, görevimizi yapacağız. Tahmin ediyorum ki, Kastamonu‘da bir yakını yok. Belediye olarak son görevimizi yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

Kastamonu‘da bu tür üzücü olayların olmasını istemediklerini vurgulayan Babaş, “Bu yüzden halkımızdan, daha tedbirli olmalarını istiyoruz. Özellikle kış aylarında ve ahşap evlerde oturanların maksimum baca ve soba temizliği gibi konulara önem vermeleri gerekiyor. Yaktıklarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Odanın içerisinde çok fazla miktarda çöp vardı. Soba da gelişigüzel kurulmuş. Sonucunda da böyle üzücü bir olay yaşandı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yangında hayatını kaybeden Sefer Karataş‘ın üst kat komşusu Gültekin Baykan ise, şöyle konuştu: “Evde bütün kağıt yakıyordu, başka bir şey yakmıyordu. Yangın, sobadan çıkmış. Bizim alt tarafımızda oturuyordu. Sobayı yakıp herhalde uyumuş. Bu adamVezirköprü‘den geldi Kastamonu‘ya, ben bu adamı yaklaşık 3 yıldır tanıyorum. Yalnız yaşıyordu. Allah’ın garibanıydı, kağıt ve çöp toplardı. Herhangi başka bir şey yapmazdı.” –

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18273 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.