Vekil Nazım Mavişten, TBMM Genel Kurulu’nda Yaşananlara İlişkin Açıklama……

Ak Parti Sinop Milletvekili Maviş’ten TBMM Genel Kurulu’nda Yaşananlara İlişkin Açıklama

TBMM Genel Kurulunda Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri devam ediyor.
Anayasa değişiklik teklifinin 1. maddesi 347 oyla kabul edildi.

Anayasa değişikliği teklifinin 1. maddesi için 484 milletvekili oy kullandı. 1. madde için 347 kabul, 132 ret, 2 çekimser oy kullanılırken, geçersiz bir oy, boş 2 oy çıktı.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifi’nin birinci maddesine göre, Anayasa’nın “Yargı yetkisi” başlığında değişikliğe gidiliyor.

Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, “Bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişiyor.
Anayasa değişiklik teklifinin 2. maddesi 343 oyla kabul edildi. Bu teklifle milletvekili sayısı 600’e çıkarılıyor.

18 yaşa seçilme hakkı getiren madde 341 oyla kabul edildi.
3. madde de kabul edildi
TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 3. maddesi 341 oyla kabul edildi.

18 yaşa seçilme hakkı getiren 3. madde 139 ret oya karşılık 341 oyla kabul edildi.
Anayasa değişikliğinde 4. madde de kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, Anayasa değişikliği teklifinin 4. maddesi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda oylanan, seçim tarihlerini belirleyen Anayasa değişikliği teklifinin 4. maddesi, 139 ret oyuna karşı 343 kabul oyuyla kabul edildi.
Teklife göre, TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler, iki seçim için aynı gün oy kullanacak. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilecek.
5. madde de kabul gördü

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, Anayasa değişikliği teklifinin 5. maddesi de kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda, Anayasa değişiklik teklifinin 5. Maddesi için 343 kabul, 7 ret oyu kullanıldı. Oylama sonucu 3 oy geçersiz, 1 oy da boş olarak kayıtlara geçti.
Teklifin beşinci maddesiyle, TBMM’nin görevleri ve yetkileri arasında; “kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun görmek, TBMM üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanı kararı almak, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek” ibareleri yer alıyor.
TBMM’de hareketli dakikalar

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hareketli dakikalar yaşandı.

TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri vardı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekillerini uyararak, milletvekillerinin bulundukları gruba dönmeleri için istekte bulundu.
CHP milletvekillerinin yerlerine oturmadığını gören AK Parti milletvekilleri de yerlerine oturmadılar ve beşinci madde üzerine konuşma yapan AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Mahir Ünal’ı koruma altına aldılar.

Ünal, CHP milletvekillerinin sıralara vurmaları ve alkışlı protestoları arasında konuşmasını yaptı.

Önergeleri okutan ve oylatan Aydın, oturuma tekrardan ara verdi.
Özgür Özel: “Meclis kürsüsünü koruma altına aldık”

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) milletvekilleri, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuşma yaptığı sırada kürsüyü koruma altına aldı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel kürsüden TBMM’ninin görev ve yetkilerine ilişkin konuşma yaptı.
Özel, halkın kürsüsünü korumaya aldıklarını belirtti. Daha sonra bütün CHP milletvekilleri kürsünün etrafında toplandı.

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın oturuma ara verdi, milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı.
TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri esnasında yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapan AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, Sinop Milletvekili Nazım Maviş: “CHP’nin bütün engellemelerine, kürsüyü işgal girişimine rağmen milletin kürsüsünü koruduk. 15 Temmuz’da tepemize bombalar yağarken biz bu Meclis’te milletten aldığımız emanete sahip çıkmak için hain Fetöcü darbecilere direndik. CHP’nin Anayasa değişikliğinin millete gitmesini engellemek için yaptığı kürsüyü işgal girişimlerine geçit vermeyeceğiz. CHP’nin her türlü engelleme çabasına rağmen 5. Maddeyi de 343 oyla kabul ettik. Milletimize hayırlı olsun.” dedi.

Kaynak Sinop Sıcak Haber

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18314 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.