Vali Çetinkayadan Okul Yapımı Konusunda Basın Açıklaması….

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Sinop Valisi  Yasemin Özata Çetinkaya,ilk kez HALKSESİ.COM’un gündeme getirdiği,daha sonra ise ulusal  yayın organı ODA TV tarafından  yayımlanan “RANDEVU TALEBİ” ile ilgili olarak Valilik web sitesinden bir açıklamada bulundu işte  noktasına virgülüne dokunulmadan o açıklama:

Boyabatlı İşadamı Yalçın KÜÇÜKBAŞ’ın babası adına İlimiz Boyabat İlçemizde okul yapımı için yaptığı bağış ile ilgili olarak bazı  internet haber sitelerinde verilen haber konusunda kamuoyunun doğru bilgilenmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

 

Boyabat İlçemizden işadamı Yalçın KÜÇÜKBAŞ’ın babası adına bir arsa alarak babasının isminin verilmesi şartıyla devlet yatırımı ile okul yapılması talebi ile ilgili, Sinop Valiliği, Boyabat Kaymakamlığı, Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sinop İl Özel İdaresi ve bağışta bulunan işadamı Yalçın KÜÇÜKBAŞ arasında 10.01.2014 tarihinde bağışlama protokolü imza altına alınmıştır. 
Protokolün imzalanmasını müteakibin Boyabat İlçemizde en acil okul İhtiyacı olan Kemaldede Mahallesinde Belediye imar alanında tek eğitim tesis alanı olarak görülen  Kemaldede Mahallesi Köprübaşı mevkiinde 788 ada, 1 no’lu parselde bulunan arsanın kamulaştırma işlemine İl Özel İdare tarafından hemen başlanılmış İşadamı Yalçın KÜÇÜKBAŞ ilgili protokol şartları kapsamında kamulaştırma bedelinde kullanılmak üzere protokolün imzalanmasından 7 gün sonra İl Özel İdaresi hesabına 500,000TL yatırmıştır. 

 

Kamulaştırılması gereken arsa 5399 m2 olup, 1352 m2’si hazinenin, geri kalan 4047 m2’si ise 178 hissedara aittir. İl Özel İdaresi tarafından kurulan Kıymet Takdir Komisyonu tarafından belirlenen bedel, uzlaşma komisyonu tarafından hissedarlara sunulmuş, ancak tarafların uzlaşamaması üzerine, 07.07.2014 tarihinde Uzlaşmazlık Tutanağı tutularak Sinop İl Özel İdaresi tarafından  Boyabat Asliye Hukuk Mahkemesine 2014/876 dosya  numarası ile dava açılmış, ilk duruşma 20.12.2014 tarihinde, ikinci duruşma ise 25.02.2016 tarihinde yapılmış, ancak taraf teşkil edilemediği için  keşif işlemi gerçekleştirilememiştir. Bu arada  arsanın hissedarlarından birinin  daha vefat etmesi sonrası 4 mirasçı daha sürece  dahil olmuştur.

 

Hayırsever işadamı Yalçın KÜÇÜKBAŞ’ın aktardığı 500.000 TL kamulaştırma bedeli ve üzerine yapılacak okulla ilgili İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan 1.500.000 TL ödenek iki yıldır İl Özel İdaresi bütçesinin ilgili kaleminde beklemekte olup, konu ile ilgili dava süreci devam ettiği sürece idaremiz tarafından yapılabilecek hiçbir işlem bulunmamaktadır.

 

Hayırsever işadamı Yalçın KÜÇÜKBAŞ’ın bu konudaki randevu talebi konu ile ilgili süreci takip eden İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine bakan Vali Yardımcımıza yönlendirilmiş ve kesinlikle haberde geçtiği şekliyle bir cevap verilmemiştir.

 

Gerek Vali Yardımcımız Mehmet YÜZER gerekse İl Milli Eğitim Müdürümüz Nevzat TÜRKKAN tarafından kendisi süreçle ilgili defalarca bilgilendirilmiş olup, Valiliğimizin bu konuda kendisine vereceği farklı bir bilgi  bulunmamaktadır. Valilik olarak mahkeme süreci takip edilmekte olup, mahkeme süreci tamamlanır tamamlanmaz kamulaştırma işlemi yapılarak yatırıma başlanacaktır.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.
Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA
                            Vali

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18314 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.