Türkiye’nin En Güçlü Kadını, Sinop Kadını Çıktı…

TÜRKİYE’de ilk kez ‘Kadın Güçlenmesi Endeksi (KGÜE)’ oluşturuldu.

Kadınların kendilerini ‘en fazla güçlü hissettikleri’ İl Sinop oldu. Sinop’u sırasıyla Isparta, Afyonkarahisar, Kütahya, Balıkesir, Uşak, Manisa, Konya, Bolu ve Artvin takip etti.

İstanbul endeksin 40’ıncı, Ankara ise 58’inci sırada yer bulabildi.

KGÜE’yi ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden Dr. Kürşat Çınar ile TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden Dr. Tekin Köse hesapladılar.

TOBB ETÜ SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan

ÇALIŞAN KADIN GÜÇSÜZ HİSSEDİYOR

Kişisel seviyede; evli, eğitimli ve yüksek hane halkı gelirine sahip kadınlar kendilerini daha güçlü hissediyor.

Çalışan kadınlar kendilerini çalışmayanlara göre daha az güçlü hissediyor. Bu, Türkiye’de çalışan kadınların geleneksel aile yapısı ve modern ekonominin bindirdiği çifte yük (hem ev hem işteki yükümlülükler) altında ezildiklerini teyit ediyor.

İşsizliğin yoğun yaşandığı illerde ve bölgesel eşitsizliğin yoğun olarak hissedildiği bölgelerde kadınların kendilerini daha az güçlü hissettikleri anlaşılıyor.

ANKARA 58. SIRADA

KADINLARIN kendilerini ‘en az güçlü hissettikleri’ son 10 il Diyarbakır, Muş, Batman, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van ve Bitlis oldu.

KGÜE’de ‘sanayileşmiş kentler’ olarak bilinen Denizli 20, Tekirdağ 23, Bursa 29, Sakarya 30, Kocaeli 44, Eskişehir 50, Kayseri 53, Gaziantep 57, Mersin 61 ve Adana ise 70’inci sıraya yerleşti.

 

 

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18321 makale
Boyabat Gündemi

7 yorum

  1. Крупный учебный и научно-исследовательский центр Республики Беларусь. Высшее образование в сфере гуманитарных и естественных наук на 12 факультетах по 35 специальностям первой ступени образования и 22 специальностям второй, 69 специализациям.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.