Tulpar Fırtınası gelirse Sinop’ta kar kalınlığı 40 cm’yi bulacak…

Türkiye’yi etkisi altına alabileceği tahmin edilen Tulpar Kar Fırtınası ile Sinop ve çevresinde kar kalınlığının yaklaşık 40 santimetreyi bulabileceği iddia edildi.

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezinin yayınladığı iddia edilen kar haritası sosyal medyada gündem oldu. Söz konusu haritaya göre bölgemizde yoğun bir kar yağışı beklenirken, Sinop ve çevresinde kar kalınlığının 39,7 santimetreyi bulması öngörülüyor. Konuya ilişkin haberler, sosyal paylaşım sitesi Twitterde #TulparFırtınası tagıyla gündeme oturdu. 

Ender şekilde görülen ve çok kuvvetli soğukları içerisinde barındıran, bununla beraber de ekstrem hava koşullarına neden olan bir soğuk hava dalgası olan Tulpar Fırtınasının Cumartesi günü Türkiye’nin kuzeyinden giriş yapması bekleniyor.  

TULPAR FIRTINASI TÜRKİYE’YE GELECEK Mİ?
Türkiye’ye geleceği konuşulan ve “Tulpar Fırtınası”  olarak adlandırılan bu soğuk hava dalgasının henüz rotasının tam olarak kesinleşmediği ancak bu durum için iki ihtimal bulunduğu söyleniyor. Bunlardan ilki, soğuk hava dalgasının İtalya ve Balkanlar üzerinde çoğalarak Türkiye’yi pas geçmesi.

Diğer bir ihtimal de olağan gücü ile Türkiye’ye gelmesi. Şayet bu durum gerçekleşir ve Tulpar soğuk hava dalgası ülkemize gelirse çoğu şehir kar altında kalabilir ve bununla beraber de kar kalınlığı ile soğuk hava rekorları da kırılabilir. 

Tropikal bir soğuk hava dalgası olan Tulpar’ın şu anda ülkemizi etkileme ihtimali yüzde 60 civarında. 10 Şubat tarihinde Doğu Avrupa ülkelerini vurması beklenen Tulpar soğuk hava dalgasının Türkiye’yi etkileme tarihi ise 13 Şubat olarak tahmin ediliyor.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18371 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.