Taşköprü’de petrol umudu…

37 yıl önce ilçemizde sondajı yapılan ve demir borularla ağzı kapatılan kuyu yeniden gündeme geldi. Sondaj döneminde çakmakla petrol kontrolü yapan vatandaşlar, kuyunun yeniden açılarak incelenmesini istedi.

Taşköprü ilçemize bağlı Alatarla köyünde 37 yıl önce uzun süre petrol çalışmalarının yapıldığı sondaj kuyusu, petrole ulaşaılamayınca demir boru ile kapatıldı.

Ancak köydeki vatandaşlar, yakın bir zamana kadar ağzı kapaklı olan demir borudan aşağıya sarkıttıkları bidon ile petrol çıkartıp yaktıklarını söyledi.

“GÖZÜMLE YANDIĞINI GÖRDÜM”

1985 yılında Taşköprü’nün Esenlik köyüne gelerek ‘Esenlik köyünde petrol umudu’ diye haber yaptığını anlatan Gazeteci İzzet Sarı, “Ben, 1985-1986 yılında Alatarla pazarında bir konuşma duydum. Esenlik köyünden Kel Selim lakaplı, bir büyüğümüzün buradan gaz çıkarttığını konuştular. Ben de Kel Selim’i arayıp buldum ve buraya geldik. Burada kendisi bir düzenek yapmıştı. O düzenek ile kuyudan petrol ya da gaz çıkartmıştı. Çıkarttığını kenara döküp yakmıştı. Biz o zaman bu olayı 1985 ya da 1986 yılında ‘Esenlik köyünde petrol umudu’ diye haberini yapmıştık.

Benim geldiğim dönemde o zaman betonun üzerinde 1950 yılı diye buranın yapılışının tarihi yazıyordu. 1950’li yıllarda bu kuyu açılmış anladığımız kadarıyla. O dönemde Kel Selim, bu kuyuyu Alman bir firmanın açtığını söylemişti. Kuyudan çıkarttığımız o maddeyi bizim gözümüzün önünde yaktı. Ben gözümle yandığını gördüm. Kurduğu düzenekle çıkarttığı maddeyi gördüm. Zift gibiydi. Mazot mudur, gaz mıdır, benzin midir ben bilemiyorum ama ben bu olaya şahit oldum. Burada kaç metreye kadar gidildi bilemiyoruz ama o günkü teknoloji ile bu kadar çıkartılabilmiş. 2022 yılına geldik, bugün derin denizlerde 1500-2000 metreye kadar çok rahat sondaj yapabiliyor. Buralardan petrol çıkartabiliyor. Eğer buraya Türkiye Petrolleri ya da devletimizin yetkilileri buraya gelip yeni teknoloji ile tekrar burada bir sondaj çalışması yaparsa ben inanıyorum buradan petrol çıkacağına ama doğalgaz da olabilir. Biz buna şahit olduk, bölgede kime sorarsanız sorun burayı herkes böyle bilir. ” diye konuştu.

Taşköprü Haber

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18168 makale
Boyabat Gündemi