Tahir Şahin “Siyaset, milletvekili olma uğruna yanlışa doğru denilerek yapılamaz. ” …

Cengiz DEMİREL

BBP peşpeşe gelen istifalarla deprem yaşarken, istifaların nedeninin BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin partinin yönetim kademelerine ‘AKP iktidarını’ eleştiri yasağı getirmesine bağlı olduğu ortaya çıktı. BBP’den ilk istifa eden isim olan BBP MKYK Üyesi ve teşkilat başkan yardımcısı Tahir Şahin, Mustafa Destici’nin yasağını doğrularken “ Muhsin Başkanın emaneti olan Alperenler  ve BBP bu değildir. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyememek Şehit Genel Başkanımıza ihanettir” dedi.

Cumhur ittifakı içinde yer alan BBP birbiri ardına gelen istifalarla çalkalanırken, istifaların nedeni de ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta BBP Genel Merkezinde gerçekleşen MKYK toplantısı sonrası ilk olarak MKYK üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Tahir Şahin Twitter hesabından “gördüğüm lüzum üzerine” diyerek istifasını duyurdu. Şahin’in istifasının ardından bu kez de diğer bir MKYK üyesi Abdurrahman Açıkgöz istifasını sosyal medya hesaplarından açıkladı. Şahin ve Açıkgöz’ün istifalarını  Gökmen Türkkanı ile Fatma Yümlü’nün istifaları izledi. MKYK üyelerinin istifalarının ardından bu kez de Sinop İl ve İlçe örgütleri topluca istifalarını duyurdular.

DESTİCİ “ Hükümet politikalarını eleştiremezsiniz”

BBP’de Peşpeşe gelen istifalar partide deprem etkisi yaratırken parti yönetiminde sessizlik sürüyor. İstifalar hakkında Genel Merkez tarafından açıklama yapılmazken, ilk açıklama MKYK üyesi ve teşkilat Başkan yardımcılığı ile parti üyeliğinden  istifa eden Tahir Şahinden geldi. Tahir Şahin Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada geçtiğimiz hafta yapılan MKYK toplantısını işaret ederek BBP Genel Başkanının tüm yönetim kadrolarına konuşma yasağı getirdiğini söyledi.  Şahinistifaların iki nedeni var. Birincisi konuşma yasağı. Daha doğrusu AKPyi eleştirme yasağı. İkincisi de seçimlere kendi amblemimiz altında değil de AKP’nin kanatları altına sığınarak girilme isteği. Bunlar Şehit Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’nun kemiklerini sızlatacak istek ve girişimlerdir. İstifadan başka çare kalmamıştı “ dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Tahir Şahin 18.10.2020 de yapılan BBP kurultayında ve sonrasında tüm İl ve ilçe örgütlerine bundan sonraki seçilmede kendi ad ve amblemleri altında seçime girme sözü verdiklerini ancak gelinen süreçte BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin  bu söze uymayı düşünmediğini belirterek “ bırakın kendi ad ve amblemimiz altında seçime girmeyi, bir de ‘ cumhur ittifakına zarar vermemek adına ‘ konuşma, yazma  yasağı ile karşılaştık. Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Başkanımızın emaneti olan Alperenler ve BBP’nin 2023 oy pusulasında yer almaması, bunun yerine AKP adı altında Sayın Destici’nin  tek bir milletvekilliği ile BBP’nin meclise taşınması kabul edilemez bir yoldur. “ dedi.

Geçtiğimiz hafta yapılan BBP MKYK  toplantısında yaşananları da Cumhuriyet’e anlatan Tahir Şahin, “ Sayın Genel Başkan ‘ cumhur ittifakına zarar vermemek adına ‘ yasaklar getirdi. MKYK’ya hitaben ‘ Cumhur ittifakına zarar vermemek adına hükümetin politikalarını eleştiremezsiniz, eleştirecekseniz MKYK kimliğinizi bırakın, istifa edin, şahsi düşüncelerinizi o zaman ifade edebilirsiniz ‘ şeklinde talimatta bulundu. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyemedikten sonra siyaset yapmanın bir anlamı yok. Siyaset halka karşı değil, halk için yapılır. Ne acıdır ki, en cahil insan, başkasının dünyası için, kendi ahretini satanlardır. Şehit Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun yolunda yürüyenler, milletvekilliği uğruna kendi ad ve amblemini yok sayamazlar ve hele de ülkeyi hemen her noktada kaosa itenlere karşı susamazlar, susturulamazlar. Siyasetin görevi, Türkiye Cumhuriyeti’nin selameti için susmak değil konuşmaktır. Halkımız için, Türkiye için gerektiğinde Meclis dışında kalmayı göze alabilmek Muhsin Yazıcıoğlu’nun yolunda yürümek demektir. Bizler de, Siyasetten şahsi hiçbir çıkar beklentisi olmayanların yapması gerekeni yaptık ve BBP’den ayrıldık. Bu durum Muhsin Yazıcıoğlu’nun yolundan ayrıldığımız anlamına da gelmemelidir. “ şeklinde konuştu.

Tahir Şahin, istifaların önünün kesilebilmesi için il ve ilçe teşkilatlarının tek tek arandığını, İl ve İlçe Başkanlarına 2024 yerel seçimleri için Belediye Başkanlığı ve meclis üyelikleri sözü verildiğini de sözlerine ekledi.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18168 makale
Boyabat Gündemi