Son Dakika ; Tüm ekipler valilik önünde seferber oldu…..

trrrr
Sinop il Emniyet Müdürlüğü tarafından “Karayolu Trafik Güvenliği Haftası” nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Valilik önünde düzenlenen Trafik Haftası etkinliklerine Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih Keleş, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda daha sonra Trafik Haftası dolayısıyla düzenlenen şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ile yılın trafik polisi, yılın jandarma trafik görevlisi ve yılın şoförüne plaketleri verildi.
bbbbbbbbb_14
 Programda ayrıca alana getirilen kazalı bir araç üzerinde düzenlenen mizansenle, araç içerisine sıkışan sürücünün alanda emniyet tarafından gerekli tedbirlerinin alınmasının ardından olay yerine gelen itfaiye ve sağlık ekiplerince bulunduğu yerden çıkarılarak ambulansla hastaneye kaldırılması canlandırıldı. Katılımcıların ilgiyle izlediği gösterinin ardından program emniyet ve sağlık ekiplerinin açtıkları standların gezilmesi ile devam etti. Program kapsamında alana getirilen alkol simülasyon gözlüğü etkinliğe katılan vatandaşlara ve öğrencilere denettirildi. Yasal sınır olan 0,50 promilin üzerinde olan 0,80 promil ile 1,20 promil alkol almış bir kişi etkisi oluşturan gözlüğü takanlar önlerine konulan futbol topuna vurmaya çalıştı. Ardından protokol üyeleri ve vatandaşlara alanda bulunan AFAD aracının tanıtımı yapıldı.
b_705
KAZALARI İHMALLER, İHMALLERİ ÖNEMSENMEYEN İHTİMALLER DOĞURUR
Etkinlikte konuşan İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, trafik kazalarında insan, araç, yol ve çevrenin faktörel etkilerinin çeşitli oranlarda olmakla birlikte, kazalara neden olan kusurlar içerisinde insan unsurunun payının yüzde 98’ler düzeyinde olduğunu belirtti. Bu düzeyi azaltmada en önemli yöntemin eğitim olduğuna dikkat çeken Biner, hafta kapsamında ve yıl boyunca çeşitli okullarda trafik konusunda gerekli yeterliliğe sahip personellerce eğitim verileceğini ifade etti. Biner; “Trafik bilincinin küçük yaşlardan itibaren edinilmesi için kutlamakta olduğumuz Karayolu Trafik Haftası’ın öneminin özellikle gençlerimiz ve çocuklarımızca iyi algılanması sağlanmalıdır. Bizler de Karayolu Trafik Haftasını fırsat bilerek okullarımızda trafikle ilgili eğitim çalışmalarına ağırlık vererek hafta ve yıl boyunca çeşitli okullarımızda trafik konusunda gerekli yeterliliğe sahip personellerce eğitim verilecektir” dedi.
bbbbbbbb_18

SİNOP’TA 2015 YILINDA 7 ADET ÖLÜMLÜ KAZA MEYDANA GELDİ
Sinop şehir içi ve şehirlerarası karayollarında 2015 yılı içerisinde toplamda 742 trafik kazasının meydana geldiğini belirten İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, meydana gelen kazalarda toplamda 7 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyledi. Türkiye istatistiklerine bakıldığında Sinop’un trafik yönünden güvenli olan iller arasında yer aldığının altını çizen Biner, yapılan çalışmalarla bu sayıların daha da aza indirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Biner; “Sinop ilimizde şehir içi ve şehirlerarası karayollarında 2015 yılında 7 adet ölümlü kaza meydana gelmiş, yaralamalı kaza 384 adet, maddi hasarlı trafik kazası 351 adet olmak üzere toplam 742 trafik kazası meydana gelmiştir. Kaza sonu 7 vatandaşımız hayatın kaybetmiş, 686 vatandaşımızda yaralanmıştır.
bbbbbbbbbb_12
Türkiye genelinde yukarıdaki istatistiki rakamlara göre ilimiz trafik yönünde güvenli olan iller arasında yer almaktadır. Yapılan çalışmalarla ve eğitimlerle ilimizdeki kaza sayılarında ve kazaya bağlı yaralanmaları en asgari düzeye indirmek 2016 yılı hedefimizdir” diye konuştu. “Karayolu Trafik Haftası” “Sevdiklerinizden Hızla Uzaklaşmayın.” Sloganıyla il genelinde yapılacak olan etkinliklerle 15 Mayıs tarihine kadar devam edecek.
bbbbbbbbbbbb_1bbbbbbbbbbb_5bbbbbbbbbbbbbb_1bbb_218bbbb_118bbbbbb_33
Kaynak :  Sinop Vitrin haber
Share
Boyabat Gündemi hakkında 18318 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.