Son Dakika ; Sinop Genelinde Darbe Zanlısı 280 Kişiye İşlem Yapıldı….

wp-tims

Sinop’ta, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve içlerinde kamu personeli ve sivil vatandaşların da bulunduğu 116 zanlıdan 37’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

 

Vali Kemal Cirit,  yaptığı açıklamada, soruşturmanın başından itibaren aralarında kamuda görevlisi ve sivil vatandaşların da bulunduğu 280 kişi hakkında adli ve idari işlem yapıldığını söyledi. 

Şu ana kadar 37 kişinin tutuklandığını, 30 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını vurgulayan Cirit, “6 şüpheli de savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmış durumda. 43 zanlının ise gözaltı durumları devam ediyor.” dedi.

 

Haklarında gözaltı kararı bulunan 68 şüpheliye adreslerinde ulaşılamadığını ifade eden Cirit, şöyle konuştu: “Mülki idarede 2 kişi hakkında adli işlem yapıldı. Eski Sinop Valisi bilindiği gibi tutuklandı. Saraydüzü Kaymakamı hakkında gözaltı kararı var ama henüz yakalanabilmiş değil. Adli personelle ilgili 7 hakim ve savcı tutuklandı, bir memur gözaltında. Jandarmada 6 personel hakkında işlem tesis edilmiş durumda. Sinop Üniversitesinde ise eski rektörün de içlerinde bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

 

Bir kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Emniyet Müdürlüğümüz bünyesinde 34 personele yönelik işlem yaptık. Şu an 4 personel tutuklandı, 5 personel adli kontrol, bir personel de savcılık sorgusunun ardından serbest kaldı. Geriye kalan 11 görevliyi arama çalışmaları devam ediyor.”

“Milli Eğitimde 170 personel görevden uzaklaştırıldı”

 

Vali Cirit, Milli Eğitim Müdürlüğünde 170 personelin açığa alındığını belirterek, şu bilgileri paylaştı: “FETÖ bağlantısı tespit edilen ve kapatılan özel eğitim kurumlarında çalışan personelden 24’ü gözaltına alındı, 32’si aranıyor. Bir çalışan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Milli Eğitimin kendi asıl kadrosunda bulunan ve açığa aldığımız 90 personelden 8’i tutuklandı, 8’i gözaltında, 11’i ise adli kontrol kararıyla serbest kaldı, 12 çalışan da aranmakta. Yine Müftülükte 15 personel hakkında işlem tesis edildi.

 

Gözaltına alınan şüphelilerden biri olan İl Müftüsü tutuklandı.Bir zanlı aranıyor, 3 zanlının sorguları devam ediyor, 2 personel de adli kontrol şartıyla serbest kalmış durumda.”  Cirit, soruşturma kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri, Halk Sağlığı, İl Özel İdare, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve diğer bazı kurumlarda da gözaltı ve açlığa alınan personelin olduğunu kaydetti.  

Kaynak : Halk sesi..

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18321 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.