Son Dakika ; Metodoloji Zirai Dona Karşı Uyardı, Kar Geliyor….

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi (BTUM) son tahminlerle ilgili bir açıklama yaptı. Bölgemizin halen devam eden yağışlara ilave olarak, yarından itibaren serin havanın etkisine gireceği tahmin edildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bölge genelinde, yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, iç kesimlerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı bekleniyor.

 

Bölgemizde meyve ağaçları çiçeklenmeye başladığından, don olayına karşı hassas bir döneme girmiştir. Bölge genelinde hava sıcaklıklarının 4 ila 8 derece azalacağı beklendiğinden, Pazar (09.04.2017) gününden itibaren, Salı(11.04.2017) sabah saatlerine kadar, bölgemizin iç kesimlerinde hafif yer yer orta kuvvette zirai don olayı beklenmektedir.

 

Bu nedenle zirai faaliyette bulunan üreticilerimizin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Meteorolojik tahminlerde, Meteoroloji Genel Müdürlüğü kaynaklı tahminlerin dikkate alınmasıyla istenmeyen durumların ortaya çıkmaması, gerektiği hallerde yapılan ve internet sitemizde yayınlanan kısa süreli meteorolojik ihbar ve uyarıların takip edilmesi, meydana gelmesi muhtemel zararların en aza indirilebilmesi bakımından yarar sağlayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Vitrinhaber Gazetesi

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18366 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.