SON Dakika ; Boyabatlı Aysun Odabaşı, Kocamı Ölü Yada Diri Bulun….

Boyabat Yeni Mehmetli Köyünden Olan ve İstanbul’da ikamet eden, Aysun Odabaşı , Cumhurbaşkanından yardım istedi.

İstanbul Şile’nin yedi mil açığında batan ve 1 Kasım’dan bu yana Karadeniz’in 85 metre derinliğinde yatan ‘M/V Bilal Bal’ adlı kosterdeki dokuz mürettebattan yedisinin cenazesi Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yürüttüğü operasyonlarla çıkarılmıştı. TCG Alemdar’ın birinci sınıf dalgıçlarının çabasına rağmen makine yağcısı Engin Selçuk ve geminin aşçısı Vedat Odabaşı’na ise ulaşılamamıştı. 80 metre boyunda, 13 metre yüksekliğindeki geminin makine dairesinde mahsur kaldığı düşünülen Selçuk ile yemek salonu yakınlarında olduğu düşünülen Vedat Odabaşı’na ulaşma çalışmalarına ara verilmişti.

İlk deniz seferiydi

Eşi Vedat Odabaşı’nın cenazesine ulaşmak için 67 gündür beklediklerini söyleyen Aysun Odabaşı, yaşadıkları zorlukları ağlayarak Milliyet’e anlattı: “Eşimle güç şartlar altında evimizi geçindiriyor, iki oğlumuzu en iyi şekilde yetiştirmek için çabalıyorduk. Aşçılığı karada sürdürüyordu. Daha çok kazanmak için gemilere çıkmak istedi. Gemi adamı ehliyetini yeni aldı ve uygun gemi bekledi. Bilal Bal ilk gemisi, GemlikEreğli arasındaki sefer ilk seferiydi. 24 yıllık hayat arkadaşımı ilk seferinde kaybettim.”

‘Şikâyetçiyim’

Çok eski ve bakımsız bir koster olan M/V Bilal Bal’ın kontrol edilmeden yola çıktığını söyleyen Aysun Odabaşı, “Eşim her şeyin daha iyi olacağını düşünerek gemiye bindi. Tek amacı oğullarıma ve bana iyi bir gelecek hazırlamaktı. Eşimi kaybettikten sonra asker olan büyük oğlum izinle geldi ama babasının cenazesini gömemeden birliğine döndü. Bizi en çok üzen de bu kadar fedakarlık yaparak gemiye binmesine rağmen sigortasının bile yapılmaması. Yasal olarak ne yapacağımızı, kime başvuracağımızı, hakkımızı nasıl arayacağımızı bilmiyoruz. Vedat’ı benden alan sorumlulardan ve bize bunları yaşatanların hepsinden şikayetçiyim” diye konuştu.

‘Çığlığımı duyun’

Eşinin cenazesinin geminin henüz ulaşılamayan bölümlerinde kaldığını belirten Odabaşı, “Bugünkü teknoloji ve biraz çabayla cenazeye ulaşılabilir. Gerekirse patlatma yapılacağını ve çelik bölümlerin parçalanarak içine girileceğini öğrendik. Bunun bir an önce yapılmasını istiyorum. Eşimi oradan çıkarın. Vedat’ı toprağa vermek istiyorum. Cumhurbaşkanımız sesimi duysun” dedi.

Makine dairesinde yapayalnızdı

Üç bin ton demir tozunu Ereğli’ye götürürken batan ‘Bilal Bal’ gemisinin makine dairesinde çalışan Engin Selçuk’un (27) ailesi de oğullarının cenazesine ulaşmak istediklerini söyledi. Başmühendis gözüken Ali Doğan’ın gemiye hiç binmeden ehliyetini kiraladığı ortaya çıkarken, iki makinesi olan gemide en az üç makine personelinin olması gerektiği de vurgulandı. Bir başka ifadeyle üç kişi olması gereken makine dairesinde Engin Selçuk yapayalnızdı.

Kaynak ; Milliyet.com.tr

 

Boyabat Gündemi hakkında 16663 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.