Sinop’un 2300 yıllık sözleşmesi inşaat kazısında bulunmuş…

Sinop’ta bir inşaat kazısı sırasında bulunan ve Karadeniz Ereğlisi’nin yerindeki Herakleia Pontike ile Sinop arasında yaklaşık 2 bin 300 yıl önce savaş sırasında iş birliği kurallarının belirlendiği sözleşme Sinop Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Koleksiyoner Cemalettin Kaya tarafından müzeye kazandırılan eser, günümüze yazılı olarak ulaşan en eski ekonomik ve siyasi antlaşmalar arasında yer alıyor.

Sinop Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Karadeniz kıyılarındaki antik kentler Sinope ile Herakleia Pontike arasındaki iş birliği kurallarının yazılı olduğu sözleşme tarihe ışık tutuyor.

Karadeniz Ereğlisi’nin yerindeki Herakleia Pontike ile Sinop’taki Sinope kentleri arasında yaklaşık 2 bin 300 yıl önce yapılan iş birliğinin detaylarının taş üzerine yazılı olduğu sözleşme, müzede en dikkat çeken parçalar arasında yer alıyor.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, sözleşmenin antik döneme ait önemli bir buluntu olduğunu söyledi. Sözleşmenin 16 yıl önce kentteki bir arazide yapılan inşaat sırasında bulunduğunu belirten Süren, iki yıllık çalışmanın ardından taşın müzede sergilenmeye başlandığını aktardı.

BU SÖZLEŞME HEM SİNOP HEM ÜLKE TARİHİMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR DEĞER

Müzedeki en önemli eserlerden birinin bu sözleşme olduğuna işaret eden Süren şunları kaydetti: “Antik döneme ait yaklaşık 2 bin 300 yıllık sözleşme antik Sinope şehri ile Karadeniz Ereğli’deki yönetim arasında, herhangi bir saldırı esnasında birlikte hareket etmeyi içeriyor. Taş üzerine Grekçe yazılmış. Sinop’ta bir arazide on altı yıl önce inşaat çalışması sırasında bulunan taş sözleşmenin bir karşılığının da Karadeniz Ereğlisi’nde olması lazım. Ancak orada henüz bir bulguya rastlanmadı. Bu sözleşme hem Sinop hem Anadolu tarihi açısından önemli bir değer.”

Süren, sözleşmenin antik dönemde Karadeniz’deki şehirlerin askeri yapılanması hakkında bilgi verdiğini vurguladı.

Sinop’un çok sayıda tarihi mirasa sahip bir kent olduğuna vurgu yapan Süren şunları kaydetti: “Taş sözleşmenin yanında amfora, lahit ve mozaikler gibi birçok farklı eser burada Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Bu eserlerin bir bölümü inşaat çalışmaları sırasında bulundu. Bunun yanında müze olarak bizim yaptığımız kazı çalışmalarında da çıkardığımız eserler var. O açıdan bakıldığında Sinop tarihi geçmişiyle bölgesinde öne çıkan bir il.”

TARİHE IŞIK TUTUYOR

Bu arada eseri müzeye kazandıran Kolleksiyoner Cemalettin Kaya’da, eserin tarihe ışık tutan önemli bir belge olduğunu dile getirdi. Kaya; “Dönemin Bakanı İstemihan Talay’ın ricasıyla müzeye yanında adım yazılması şartıyla verdim. Dünya kaynaklarında adımla anılan bu antlaşma askeri, ekonomik ve siyasi bir antlaşmadır. Bence en değerli maddesi  ise ‘Sinop veya Heraklia’dan  (Karadeniz Ereğlisi) kaçanlar, sığındıkları şehirlerde yanlış yapmadıkları sürece kalabilirler’ bölümüdür” ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMENİN MADDELERİ

Müzede sergilenen ve Türkçe karşılığı da yanında yazan sözleşmede, her iki tarafın topraklarına ya da kralın kendisi veya çocuklarına herhangi bir saldırı olması halinde bütün güçlerin birleştirilmesi, yardıma giden askerlere aylık olarak ödeme yapılması, yardıma koşacak birliklerin 20 ila 39 yaş arası erkeklerden oluşturulması gibi maddeler yer alıyor.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17839 makale
Boyabat Gündemi