Sinop’ta Sığınmacı Sayısı Her Gün Artıyor…

sıgınmacı

Ülkemize gelerek iltica talebinde bulunan çok sayıda yabancı uyruklu sığınmacı Sinop’a yerleştirilirken, bu sayının her geçen gün artması tedirginlik yaratıyor.
Yabancı uyruklu vatandaşların Sinop’a yerleştirilmesi ise 2013 yılı Mayıs ayından sonra başladı.

Nedeni ise 1951 yılında imzalanan cenevre sözleşmesi ile, üçüncü bir ülkeye gitmek için Ülkemize sığınarak iltica talebinde bulunan kişiler, iltica talepleri kabul edene kadar Ülkemizde 52 ilde barındırılıyordu. 2013 Mayıs ayında bu 52 il’e Sinop’un da içerisinde bulunduğu 12 il daha eklendi.  Bu 52 İl’e Sinop’un da eklenmesiyle birlikte, Mayıs ayı itibariyle Sinop’a yabancı uyruklu vatandaşlar yerleştirilmeye başladı.

Sinop’taki sığınmacı sayının her geçen gün arttığı söylenirken, sayının artması Sinoplu vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Edinilen bilgiye göre Sinop merkezde bulunan sığınmacı sayısının 1.000’e ulaştığı söyleniyor.

Gençler arasında tartışma!

Özellikle guruplar halinde dolaşan genç sığınmacılar ile Sinoplu gençler arasında tartışmaların yaşandığı gözlenirken, bu durum aileleri tedirgin ediyor. Gazetemize konuşan bazı Sinoplu vatandaşlar; “Ssığınmacı sayısının artması bizleri tedirgin ediyor. Sinop küçük bir il, herkez birbirini tanıyor, özellikle Aşıklar caddesi’nde guruplar halinde dolaşan sığınmacılarla Sinoplu gençlerin tartışdığını görüyoruz, bu durum bizi tedirgin ediyor. Bu sayı daha fazla artmadan yetkililerin bu konuya bir çare bulmasını istiyoruz.” Dediler.

Geçtiğimiz aylarda da İlimiz Erfelek İlçesi Bektaşağa Atatürk İlkokulu-Ortaokulu’na Sinop Valiliği tarafından sığınmacı vatandaşlar yerleştirilmiş ve duruma  köy halkı ve velilerden tepki gelmişti.

Haber: A. Fatih YILMAZ

sıgınmacı (1)
Share
Boyabat Gündemi hakkında 18175 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.