Sinop’ta İmam “Cenk Cübbesi”yle Cuma Namazı Kıldırdı…

Sinop’ta Paşatabyaları Camii İmam Hatibi, Cuma namazını Yeniçerilerin giydiği “cenk cübbesi”yle kıldırdı.

Sinop'ta İmam 'Cenk Cübbesi'yle Cuma Namazı Kıldırdı

Sinop‘ta Paşatabyaları Camii İmam Hatibi Ramazan Demirsöz, Cuma namazını ‘cenk cübbesi’ ile kıldırdı. Demirsöz, “Bu cübbe Osmanlı’da Yeniçerilerin giydiği cenk cübbesi. Sonuçta mihrapta da biz bir cenk yapıyoruz. Vatandaşımız bize uyuyor. ‘Uydum imama’ diyor.” dedi.

“SONUÇTA MİHRAPTA DA BİZ BİR CENK YAPIYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Ramazan Demirsöz, “Bu cübbe Osmanlı’da Yeniçerilerin giydiği cenk cübbesi. Sonuçta mihrapta da biz bir cenk yapıyoruz. Vatandaşımız bize uyuyor. ‘Uydum imama’ diyor. Bütün vatandaşımızın yükünü sırtımıza aldığımız için burası bir cenk meydanı. Bunu düşünerek böyle bir cübbeyi kullanmaya karar verdik” dedi.


ÇORAP UYGULAMASI

Paşatabyaları Camii’nde yeni bir uygulamaya da imza atan İmam Hatip Ramazan Demirsöz, “Bütün camilerimizde genellikle çoğu camimizde genellikle giriş kapısında ‘Lütfen Camiye Çorapsız Girmeyelim’ yazılı ibareler var. Bu ibare vatandaş camiye oraya kadar çorapsız geldikten sonra çorapsızım diye geri dönemez. Geri dönerse de çorap alıp gelecek, çorap bulamayacak ne olacak o anki ibadetini yapamamış olacak belki. Bu sebepten biz de camiye gelen vatandaşımızın ibadetini rahatlıkla yapabilmesi için biz de o yazının altına üç çift çorap aldık. Altına da ‘ücretsiz’ diye yazdık.


“ÇORAP ALAN KİŞİ 2-3 TANE ÇORAP PARASI VERDİ”

Bundan sonra o çoraplar kendi kendini tamamladı. Çorap alan kişi bir tane çorap aldı gönüllü olarak iki-üç tane çorap parası verdi. Böyle bir uygulama başlattık.

“BU SEVABA KENDİSİ DE ORTAK OLUYOR”

Yani bunun parayla alakası yok, hizmetle alakası var. Vatandaşımız, halkımız hizmeti gördüğünde bu hizmete kendisi de ortak oluyor. Bu sevaba kendisi de ortak oluyor. Camiye çorapsız girilmeme uygulamasının başlatılmasının sebebi de birtakım hastalıklardan vatandaşımızı halkımızın korunması amacıyla bu uygulama başlatıldı. Bu uygulamamızın bütün camilerde uygulanmasını temenni ediyoruz.

“ŞADIRVANLARDA SICAK SU UYGULAMASI BAŞLATTIK”

Ayrıca camilerimizin şadırvanlarında sıcak su uygulaması başlattık. Bu konuda da İl Genel Meclisi’ne teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

 

 

Boyabat Gündemi hakkında 18411 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.