Sinop’ta Boyabat Ezmesine Büyük İlgi……..

ezii3

Sinop, her yaz olduğu gibi bu yaz da ziyaretçilerinden tam not almaya devam ediyor.

9 günlük bayram tatili süresince Sinop’ta tatil yapan tatilciler, faklı yerler görüp yeni tatlar tattılar.

Hepsi tatilcilerden tam not aldı ancak bir tanesi hepsinin damağında unutamayacakları bir tat bıraktı. Bunlardan biri de şüphesiz Sinop’un meşhur Boyabat Ezmesi…

Uzun yıllara dayanan şekercilik birikimi ile Sinop’un ve Boyabat’ın şekercisi haline gelen Şekerci Mehmet Gürbüz, 2 yıldır Sinop’ta hizmet vermekte.

Şekerci Mehmet Gürbüz ‘ün oğlu Saim Gürbüz yapmış olduğu açıklama da; ‘’2 yıldır Sinop’tayız. Hem biz hem de Sinoplular bizi çok sevdi. Özellikle Boyabat Ezmesine 2 yıldır olduğu gibi bu yılda büyük bir ilgi gösteren vatandaşlar Sinop’tan ağızları tatlanarak ayrıldı.

 

Bu yıl ben ayrıca bir eksikliği de fark ettim. Sinop’ta taşınabilir gıda açığını Boyabat Ezmesi kapatıyor. Özellikle bayramda nokul, mantı gibi yiyecekleri bir yere götürmekte çok büyük zorluk yaşanıyor.

 

Ancak aynı durum Boyabat ezmesinde yaşanmıyor bunun sebebi de içindeki malzemelerden kaynaklanıyor.

Boyabat Ezmesi, kaliteli fındıkların yoğun şekilde kavrulması, toz şekerinden yapılan ağdayla buluşturulması ve son olarak da üzerine ceviz ilave edilmesiyle oluşuyor. İmalatını kendimiz yaptığımız için içimiz çok rahat. Özellikle bu bayram büyük bir ilgi gördüğümüz için çok mutluyuz. Babamın 60 senelik şeker birikiminin karşılığınız alıyoruz.’’ Dedi.

 

ezii1 ezii2

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18273 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.