Sinop’ta Avukatlar Günü Programı Düzenlendi, Buruk Kutlama…

avukat3

Sinop Valiliği önünde düzenlenen programa, Ağır Ceza Reisi ve Adalet Komisyonu Başkanı Remziye Güldür, Sinop İl Emniyet Müdürü Vekili Yusuf Biner, Baro Başkanı Avukat Hicran Kandemir, savcılar ve hakimler katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda Baro Başkanı Avukat Hicran Kandemir tarafından Atatürk anıtına baro başkanlığı çelengi sunuldu. Daha sonra bir konuşma yapan Baro Başkanı Avukat Hicran Kandemir tüm avukatların avukatlar gününü kutladı. Konuşmasına geçtiğimiz Kasım ayında Diyarbakır’da meydana gelen çatışmada hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi’yi anarak başlayan Baro Başkanı Avukat Hicran Kandemir, 5 Nisan tarihini buruk bir şekilde geçirdiklerini ifade etti. Kandemir; “Maalesef buruk bir avukatlar günü yaşıyoruz. 28.11.2015 tarihinde Diyarbakır Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi uğradığı hain saldırı sonucu katledilmiştir. Acımız çok büyüktür. Aradan geçen süre içinde katil ya da katillerinin hala yakalanamamış olması üzüntümüzü arttırmaktadır. 12.10.2015 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet tarihinin en büyük terör eylemi gerçekleştirilmiş ve 100 ‘ü aşkın vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Henüz yaşadığımız acıların açtığı yaraları saramamışken 13.03.2016 tarihinde yine başkentimizin göbeğinde teröre 34 vatandaşımızı kurban verdik. 21.03.2016 tarihinde bu kez İstanbul’da 20 vatandaşımız terörün hedefi olmuştur. Hemen hemen her gün  güvenlik güçlerimizin şehit haberlerini alıyoruz. Çok üzgünüz. Ülkemizin terörün olağan kabul edildiği, ölümlerin sıradanlaştırılıp sadece rakamlarla ifade edildiği bir ülke olmaması için her bir bireyin üstüne düşen görevleri yapması zorunludur. Sinop Barosu olarak her zaman dile getirdiğimiz gibi, her kim tarafından, ne amaçla ve kime karşı olursa olsun terörün her türlüsünün karşısında olacağız” dedi.

avukat1

YAPILAN HUKUK İHLALLERİ İNSANLARDAKİ GÜVEN DUYGUSUNU ZEDELİYOR Ülkede yaşanan terör olaylarının üzerine yaşanan hukuk ihlallerinin insanlar üzerindeki güven duygusunu zedelediğini belirten Sinop Barosu Başkanı Avukat Hicran Kandemir, hukuk devletinin ve yargı bağımsızlığının gereklerinin yerine getirilmesini tartışılmaz öncelik olarak gördüklerini söyledi. Kandemir; “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin başlangıç kısmında  “Çağdaş anlamda özgür bir toplumdan söz edebilmek için, en başta o toplumu oluşturan insanların “korkudan kurtulmuş olmaları “gerektiği vurgulanmıştır. Korku toplumu, hukuk devleti ve insan hakları gibi kavramlar için değil, totaliter ve otoriter rejimler için elverişli ortam oluşturur. Bir yandan terör olayları, bir yandan ciddi hukuk ihlalleri ile  adalete olan güven duygusunun ciddi yara alması, ülkemizde korku atmosferini hakim kılmaktadır. Böyle bir atmosferde bu sorunların örtülerek Yeni Anayasa adı altında çalışma yapılmasını gündeme taşıyarak ilave uzlaşmazlıklar yaratılmasını doğru bulmuyoruz. Anayasal parlamenter sisteme işlerlik kazandırılarak hukuk devletinin ve yargı bağımsızlığının gereklerinin yerine getirilmesini tartışılmaz öncelik olarak görmekteyiz” diye konuştu.

avukat2AVUKATLAR YARGININ KURUCU UNSURLARIDIR Temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesinin hak arama özgürlüğü olduğuna dikkat çeken Sinop Barosu Başkanı Avukat Hicran Kandemir, bu özgürlüğün, yansıması olan savunma Hakkının da Avukatlar aracılığıyla kullanıldığını belirtti. Kandemir; “Anayasamızın 2. Maddesinde de belirtilen insan haklarına saygılı, demokratik hukuk devletinin en önemli göstergelerinden biri savunmaya verilen değerdir. Bu nedenle savunmayı temsil eden avukatların önemi sadece avukatlık mesleği bakımından değil, adil yargılanma, adaletin gerçekleşmesi ve kamu yararı ile de doğrudan bir bağ içinde olup, yargının bağımsızlığı savunma ile değer ve anlam kazanmaktadır.

Anayasa Mahkemesi Kararlarında vurgulandığı üzere, güçlü ve bağımsız savunma mesleği, hukukun üstünlüğünün, hukuk devletinin, hukuksal uzlaşmanın, adil yargılanma duygusunun ve toplumsal barışın güvencesi olup, bu değerler ancak savunmayı temsil eden bağımsız avukatlarla teminat altına alınabilir” dedi.  MESLEĞİMİZİN SORUNLARI BÜYÜYOR İnsanları savunma görevini üstlenen Avukatların birçok zorluğa maruz kaldığının altını çizen Baro Başkanı Avukat Hicran Kandemir, avukatlara yönelik uygulanan şiddet olaylarını da kınadıklarını söyledi. Kandemir; “Mesleğimize ilişkin sorunlar gittikçe artmaktadır. Meslektaşlarımıza yönelik şiddet olayları yaşanmaktadır. Bu şiddetin bir kısmı ne yazık ki güvenliğimizi sağlamakla görevli güvenlik güçleri tarafından, en güvenli yer olması gereken adliye önünde, avukat cüppesi üstündeyken, meslektaşlarımıza karşı gerçekleştirilmiştir. En son Çağlayan adliyesi önünde bir polisin tekmeleriyle yaralanan meslektaşımızın yaşadığı şiddetin son olmasını dileriz. Barolar ve Avukatlar olarak meslektaşlarımıza karşı işlenen tüm suçların takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır” diye konuştu.  HUKUK FAKÜLTELERİNE SINIRLAMA GETİRİLMELİ Ülke genelinde plansız bir şekilde kurulan Hukuk Fakültelerinden ülke nüfus artış hızının çok üstünde bir avukat ordusu yetiştiğine dikkat çeken Sinop Barosu Başkanı Avukat Hicran Kandemir, yeni hukuk fakültelerinin açılmasına izin verilmemesi,  mevcut hukuk fakültelerinden nitelikli  hukukçu yetiştirme standartlarını yakalayamayan hukuk fakültelerinin kapatılması, eğitime devam edecek hukuk fakültelerindeki öğrenci kontenjanlarının ise gerçek ihtiyaç sınırına çekilmesi gerektiğini söyledi. Kandemir; “Son 10 yılda ülkemizdeki nüfus artışının ve ekonomik büyüme oranının     yaklaşık 13 katı daha fazla oranda avukat sayısında artış olmuştur. Bu artış ülke     ihtiyaçları ile uyumlu ve gerekli bir artış değildir. Söz konusu artışın yegane sebebi plansız, programsız, ülkenin gerçek ihtiyacı tespit edilmeden özellikle öğretim elemanı, altyapısı sağlanmadan açılan hukuk fakülteleri ve yine bilimsel yöntemler kullanılmadan belirlenen öğrenci kontenjanlarının sürekli arttırılmasıdır. Bu durum mesleğe katılan sayısının oransız artışının yanında  meslekte nitelik kaybına da neden olmaktadır.  Yeni hukuk fakültelerinin açılmasına izin verilmemeli,  mevcut hukuk fakültelerinden nitelikli  hukukçu yetiştirme standartlarını yakalayamayan hukuk fakültelerinin de kapatılmalı, eğitime devam edecek hukuk fakültelerindeki öğrenci kontenjanlarının da gerçek ihtiyaç sınırına çekilmelidir. Avukatlık stajı ve  Avukatlık mesleğine kabulde yargının diğer kurucu unsuru olan yargıç ve savcılar için sınav koşulunun zorunlu olduğu gözetildiğinde aynı zorunluluğun savunmayı temsil eden avukatlık mesleği içinde zorunlu bir koşul olarak kabulü gerekmektedir” dedi.  Yapılan konuşmanın ardından program Sinop barosunda verilen resepsiyon ile son buldu.

Vitrinhaber Gazetesi

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18326 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.