Sinop Feshaneye Mehteranla Girdi,Muhteşem Açılış…

sini2

‘En Mutlu Şehir Sinop’ sloganı ile Sinop tanıtım günleri kapsamında düzenlenen etkinlikte memleket hasreti çeken ve Sinop sevdalısı tüm insanlar Feshane’de bir araya geldi.
26 Kasım’da başlayan programın resmi açılışı bugün gerçekleştirildi.
Sinop Valiliği, Sinop Tanıtım Platformu ve Sinop Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Sinop Tanıtım Günleri, resmi açılışını 27 Kasım Cuma saat 14.00’da gerçekleştirildi. Tanıtım Günleri 26 Kasım itibariyle başlamıştı.
Feshane’de gerçekleştirilen organizasyonda Sinop yöresine ait coğrafi, Tarihi, Kültürel ve sosyo ekonomik ürünleri ve yöresel özellikleri tanıtıldı.             Feshane’de gerçekleştirilen programın açılışına Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, İstanbul CHP Milletvekili Engin Altay, AK Parti Sinop Milletvekili Şirin Ünal, Sinop CHP Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop AK Parti Milletvekili Nazım Maviş yanısıra Sinop tanıtım fuarına çok sayıda bürokrat ve vatandaş katıldı.
Feshane tanıtım günlerinin açılışı Eyüp Sultan Camii önünden 13.30 mehteran yürüyüşüyle başladı.                 Mehteran takımına yabancıların ilgisi büyük oldu. Protokol üyeleri ve vatandaşlar Eyüp Sultan Camii önünden Feshane’ye kadar Mehteran takımı eşliğinde yürüdü.             Feshane’deki program Boyabat Belediyesi Halk Oyunları ekibinin oyunuyla başladı. Açılış konuşmasını Sinop Tanıtım Platform Başkanı Engin Kırmızıgül gerçekleştirdi.         Kırmızıgül, “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Sinop Tanıtım Günleri’nin geçen seneki başarısının üstüne geçmesini temenni ediyorum.” diye belirtti. Konuşmaların sonrasında Türkiye’nin iki bayan Valisi ve kalabalık bir protokol eşliğinde kurdela kesimi gerçekleştirildi. Ardından protokol üyeleri stantları gezdi.
Sinoplu şöhretli kuruluşlarının takviye verip katıldığı festival süresince davetliler hem Sinop’un yöresel lezzetlerini tatma
fırsatı bulacak hem de yaylalarının mis gibi kokusunu adeta içine çekecek.

Sinop’un en şöhretli tatları arasında Sinop Nokulu, Katlama, Keşkek, Etli Ekmek, Mantı, Tirit, Kiren Turşusu ve Kırtıl başta
geliyor. 26 Kasım günü başlayan Feshane 29 Kasım Pazar günü sona erecek.
Kaynak:Fatma ÖZEN

sini4 sini6 sini1 sini5 sini3

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18195 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.