Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya ; Türkiye Tek, Tek Kalmaya Devam Edecektir….

ozan_kaya

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya basın mensuplarının operasyonların devam edip etmeyeceği ile ilgili soruya; Operasyonların devam edeceğini ifade ederek, “Terörle mücadele ile aynı samimiyetle, adı ne olursa olsun, amacı ne olursa olsun terör adı altında faaliyet gösteren herkezle mücadelemiz devam edecektir. Türkiye tek, tek kalmaya devam edecektir.” Dedi.

 

Sinop Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Silahlı Fetullahçı Terör Örgütü/PDY’nin Sinop yapılanmasına yönelik soruşturmanın 13.03.2015 tarihinde başlatıldığı öğrenilirken, konuyla ilgili Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya tarafından basın açıklaması yapıldı.

Soruşturma kapsamında tanıklar dahil 157 kişinin ifadesine başvurulduğu öğrenilirken, bu operasyon kapsamında 5 kişinin tutuklandığı, 8 şüpheli hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve imza yükümlüğü şeklinde adli kontrol kararı alındığı ve 5 kişinin ise  soruşturma nedeniyle yurt dışına kaçmış olabileceği öğrenildi.

Tutuklananlar arasında silahlı terör örgütü üyeliği ve terörizmin finansmanına ilişkin 6415 sayılı kanuna muhalefet suçundan tutuklananlar olduğunu belirten Başsavcı Ozan Kaya; “6415 sayılı kanunun içeriğinde terörün finansmanı konusunda bizim soruşturmamız özelinde himmet, kurban, bağış, öğrenciye yardım adı altında para toplanmış olması söz konusudur. Bu yapılırken de bu paranın veren insanlar yönünden yaptığımız değerlendirmede kimisi örgüte olan bağlılığı nedeniyle bu parayı verdiği, kimisinin ise dini duygularını istismar edilmek süretiyle bu fonu sağladığı yönünde kanaat oluşmuştur.

İlk aşama kişiler eğer dini duyguları istismar edilmek süretiyle kendilerinden bu fon sağlanmış ise zaten bu kişiler yönünde haklarında herhangi bir adli kontrol veya tutuklama kararı bulunulmamıştır.” Dedi. Operasyonların devam edeceğini ifade eden Başsavcı Kaya; “Terörle mücadele ile aynı samimiyetle, adı ne olursa olsun, amacı ne olursa olsun terör adı altında faaliyet gösteren herkezle mücadelemiz devam edecektir. Türkiye tek, tek kalmaya devam edecektir.” Dedi.

 
Haber: A. Fatih YILMAZ

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18175 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.